Sizce Teknolojiye Ne Kadar Bağımlıyız?
sizce teknolojiye ne kadar bagimliyiz

Sizce Teknolojiye Ne Kadar Bağımlıyız?

Lanet olasıca Teknoloji sosyal hayatımızı mahvetti desem hiçte yanlış olmaz, sırf görüşmek istediğiniz kişiye teknoloji sayesinde anında ve her yerde ulaşabiliyoruz, her şey ayağınıza geliyor diye artık neredeyse sosyalleşmek için bir sebep arıyor hale geldiğimizi düşünüyorum.

Şimdi ne güzel teknoloji olmasaydı ben her ay bir ton fatura için saatlerce kuyruk bekliyor hatta sıra kavgası edip hastanelik olacaktım, yada bir ürünün en ucuzunu bulmak için 10km içindeki tüm mağazaları dolaşıyor olacaktım, hatta biraz daha abarttık mı mum ışığında yemek yemek bile mümkün nede olsa elektrik te bir teknoloji, işte hep bu teknoloji yüzünden tüm bunlardan mahrum kalıyoruz.

Birde bu Teknolojinin Mobil boyutu var, işte Türkiye istatistiklerine göre Aylık konuşma süresi, saniye başına atılan mesaj sayısı, internette geçirilen ortalama zaman, televizyon başında geçen zaman ve kitap okumaya ayrılan zaman ile benim bu oranlara katkım.

 • Cep telefonunda aylık ortalama 370 dakikalık görüşmeyle, Avrupada birinciyiz.

Sanırım ben bu konuda üzerime düşen görevi yerine getiriyorum, paketim dahilinde 400 dakikayı geçmeyi kolaylıkla başarıyor bazen ise tamamen bitiriyorum, bunun 3 sebebi var, 1. Umut, 2. Volkan, 3. neyse :)

 • Geçen yıl saniyede 4000 kısa mesaj atmışız.

WhatsApp candır gerisi heyecandır :) SMS ile kim uğraşır sanki whatsapp’a mesaj yazmak kolay…

 • İnternetimiz sınırlı ama bağımlılığımız sınırsız, günümüzün ortalama 5 saati internetle geçiyor.

Ben bu oranı yükseltmede en çok katkısı olan kişilerden biriyim, istisnalar dışında günde 12 saat kadar internette oluyorum.

 • Sosyal Medya’da geçirilen süre ise ortalama 2 saat 56 dakika.

Ah şu sosyal medya, bir yandan beni ve bizi bitirdin, bir yandan da hayatımızı kolaylaştırdın, ama olmasaydın da olurduk diyebiliyorum.

 • Televizyona gelince günde tam 6 saat televizyon izliyoruz.

Televizyon mu ? oda ne ? sanırım ben son 8 yıldır TV başında 1 saat geçirmemişimdir, ayda toplasan 3 saat falan TV başında bulunmuyor/bulunamıyorumdur.

 • Kulaklarınızı kapatın! Yılda sadece 6 saat kitap okuyormuşuz, yani günde 1 dakika kitap okuyoruz.

Kitap okuma konusunda söyleyeceğim birkaç şey var aslında, çalışma ortamımın home ofice olmasından dolayı sürekli bir çalışma içerisindeyim, üstelik kendi işimi yapıyor olmam ve ne kadar çok çalışırsam o kadar başarılı olacağım gerçeği de kendime çok az vakit ayırmama neden oluyor, işte tamda bu zaman problemi yüzünden kitap okumak tam anlamı ile imkansızlaşıyor.

Ayrıca ülkemizde kitap okumak çoğu insan için okul hayatının bitmesi ile son buluyor, ve insanlar biraz kitap okusalar bence bu ülkede çok şey değişirdi :)

Peki ya siz teknolojiye ne kadar bağımlısınız ? Kitap okuyor musunuz yada okuduğunuz son kitabın ismini hatırlıyor musunuz ?

Hakkımda
Murat Dinc
Bir şeyler söyle:

20 yorum
 • Çok güzel yazmışsın, ülkemizde son yıllarda hastalık haline geldi gerçekten, bundan insanların mı suçu var, bizler mi abartılı kullanıyoruz, yoksa teknoloji sürekli yeniliklerle dolu bir yükseliş içinde bumu bizleri cezbediyor bilinmez. Ama şunu söylemek istiyorum ben her şeyin fazlasının zarar olduğuna inanıyorum. Teknolojinin de fazlası zarar :)

 • Teknoloji olmasa olurdu diyemem lakin herşeyin fazlası yararlı olmadığını ve bazı yeniliklere mecburen ayak uydurmak çaba gösterdiğimizin kanaatindeyim kaçınca yüzyılda yaşıyoruz yahu daha neleri göreceğiz kimbilir ama nesiller arasındaki farkı değeri kültürü görebilmekteyiz buda işin acı olan kısmı .

 • Ne derlerse desinler teknoloji bağımlılığı diye bir şey var. Ama hastalık olarak değil de bir yaşam tarzı olmaya başladı.

 • Bence teknolojiye çok bağlıyız çoğu işimiz teknolojiye kalmış internet ortamlarında bile öyle.

 • Çok güzel açıklamışsınız… Son dönemde teknoloji bağımlısı olduk ve teknolojiye giden paranın haddi hesabı yok.. Sağlık açısındanda çok zararlı dur demeliyiz.

 • Valla ben teknolojisiz yaşayamıyoruz gerçekten.
  İnternetsiz telefonsun bir dünya düşünemiyorum.

 • aynen öyle valla telefon, tablet, bilgisayar, televizyonda dahi internet ve ps3 bulunuyor hiç birinden vazgeçilmiyor dostum. çok veya çok çok bağımlıyız.

 • Ben de teknolojiye çok bağımlığım. Okuduğum son kitap da teknolojiyle alakalıydı. Çok güzel bir yazı olmuş. Ellerinize sağlık.

 • İnternet hayatıma girdiği günden beri 1 saat bile televizyon izlemiyorum neredeyse. İnternet’ten açıp tekrarını izliyorum. Bekleme derdi falan yok, rahat oluyor.

 • Son zamanlarda teknoloji ne kadar ilerlerse insanlarda o kadar monotonlaştı ve bizi teknolojiyle uyutuyorlar. Bizde bunun farkında olduğumuz halde göz yumuyoruz.. Kurtuluşumuz kolay olmayacak ama yine de hayırlısı..

 • ne kadar bağımlıyım bilmiyorum ama sürekli masa başı çalıştığımız için mecburen bağımlılık yapıyor :)

 • İnstagram başlı başına bir bela.. keşfet bölümünün olması çok vaktimizi çalıyor. Diğer sosyal medyalarda takip ettiklerimize bakarken instagramda en alakasız video, resim ve paylaşımlara kadar gidiyoruz.

 • Çok bağımlıyız, şahsen ben her gece 2 saat Instagram’da gezmeden yattığım gün sayısını saysam bir elin parmağını geçmez.