Mart Kapıdan Baktırır, Kazma Kürek Yaktırır
mart kapidan baktirir kazma kurek yaktirir

Mart Kapıdan Baktırır, Kazma Kürek Yaktırır

Soğuk bir mart gecesinde merhabalar diyerek yazıya başlamak oldukça uygun olacaktır zira birkaç gündür hatta haftadır havalar oldukça iyi gidiyordu ancak bu gün bu durum değişti. Bahar geldi artık derken hava gün içerisinde çıkan rüzgar ile birlikte baya bir soğudu ve bir yer daha atasözünün doğruluğunu kanıtladı. Yazıyı yazdığım şu dakikalarda ise hava ocak şubat aylarında olduğu kadar soğuk.

Her ne kadar atasözünün anlamı Mart ayının tamamının şiddetli soğuklar ile geçtiği olsa da iklimlerin değişmesi ve küresel ısınma neticesinde artık sadece mart ayının sonunun şiddetli soğuklar ile geçtiğini hissedebiliyoruz. Bir çok televizyon kanalı bahar havalarının geldiğini ve insanların baharın tadını çıkarmaya başladığını söylese de birkaç hafta daha kıştan kalma günleri ve geceleri yaşayacağız gibi görünüyor, beklediğimiz bahara ise biraz daha var. Atasözündeki gibi artık yakacaklarını önceki aylarda tüketen insanlar kazma-kürek sapı yakmıyor olsa da kaloriferler ve klimalar bir süre daha açık olacak gibi görünüyor.

Hava durumuna baktığımda ise 10 gün daha havanın hemen hemen aynı değerlerde kalacağı görünüyor, hatta önümüzdeki hafta bu günden itibaren Akçay‘a yağmur gelecek olsa da tahminlere göre havada değişen bir durum olmayacakmış. Ben birkaç haftadır kullanma gereği duymadığım nostaljik İhlas elektrikli sobamı gecenin ilerleyen saatlerinde bir kez daha çalıştırmayı düşünüyorum. Peki sizin orada havalar nasıl?

ihlas buharli infrared isitici

Bu arada hazır İhlas’ın elektrikli sobasından bahsetmişken yazının sonuna da bir özgü eklemek istedim. Bu soba en az 15-20 kış görmüş bir ürün ancak tek bir arızası bile yok. Sadece elimdeki üründe değil İhlas’ın ürettiği aynı model tüm sobalarının durumu böyle, oldukça uzun yıllar önce üretilmiş olamalarına rağmen her yerde görmek mümkün. Halen üretiliyor mu bilmiyorum ama bizde 2 tane var bu üründen ve ikisi de resmen evladiyelik. Ben kendimi bildim bileli var olan bir ürün, ne zaman alındığını bilmeye ömrüm yetmiyor. Ne zaman üretildiği ile ilgili de bir bilgim yok ancak 90’ların ürünü ise muhtemelen 20 kıştan daha fazla kullanılmıştır. Bu sobaya sahip başka biri var mı acaba? Yorumlarda soba ile ilgili bilgilerinizi paylaşıp beni de aydınlatırsanız çok makbule geçer. Belki de gazete kuponu ile almışızdır :D

29.03.2019 13:27: Sabaha karşı başlayan fırtına Marmara ve Ege bölgesinde etkili olmaya devam ediyor. Tahminlere göre Pazar sabahına kadar sürecekmiş.

Hakkımda
Murat Dinc
Bir şeyler söyle:

6 yorum
  • Merhaba. Eskilerin sözüdür “mart kapıdan baktırır, kazma kürek yaktırır”. Baharın müjdecisi olsa da mart ayının ayazı, donu da değinilmeden geçilmeyecek bir sohbet konusudur. Bulunduğum şehirde bugün soğuk daha da bir fazla hissediliyor. Yolda yürürken komşuma kömürsüz yakalandık soğuğa dediğimde hiç sorma komşum bizim de 1 torba kaldıydı bugüne sakladım şeklinde cevap vermesi bu atasözünü yine anmamıza sebep oldu.

    Yazılarınızda değindiğiniz günlük hayat enstantaneleri keyifle okunmasını sağlıyor. Fotoğraflarda sizin kendi çekiminiz anladığım kadarı ile. Emeğinize sağlık. Görüşmek dileği ile.

    • Kişisel blog anlayışına uygun içerikler üretmeye özen gösteriyorum, yazmak istediklerimi bu çerçevede eleyip işliyorum. İlk fotoğraf ne yazık ki bana ait değil, konuya uygun görsel ararken beğenip ekledim ve sahibini bilmiyorum. Bilseydim mutlaka içerikte bahseder bir özgüde ona yazardım ancak bu başarılı fotoğraf anonim.

  • Murat Hocam merhabalar. Mart kapıdan baktırır balta kürek yaktırır sözünü küçüklüğümden beri dir her mart ayı geldiğinde duyarım. Mart ayı gerçekten de gökyüzünde güneşi olup da yeryüzünde insanı dolduran bir ay. Ben de şu an halı sahadan çıkmış evime doğru gidiyorum. sanırım bir hafta önceden arkadaşlara söz vermemiş olsaydım bugün halı saha maçına katılmazdım. Resmen halı sahada yeleği giyen taraf olabilmek için can attım. Havada güneş olsa da sahadaki arkadaşlar ve ben inanılmaz üşüdük. Sizin de vurguladığımız gibi Mart kapıdan baktırır balta kürek yaktırır. Allah dışarıda kalanların yardımcısı olsun.

  • İzmir’de yaşıyorum ben de. Dışarıda inanılmaz bir fırtına var. Vapur seferleri, feribotlar iptal edildi. Aşırı bir soğuk olmasa da, mart vedayı hakkatten sert yapıyor bize. Bir an önce bitmesini diliyorum. Bu arada bahsettiğiniz sobadan bende de var. Uzun ömürlülük konusunda çok hem fikir olmasam da tamiri çok kolay ve ucuz. Herhangi bir elektrikçi kolayca tamir edebiliyor.

  • Mart bu sene gerçekten de kapıdan baktırdı ve kazma kürek yaktırmasa da cebimizi yakıyor. Doğal gaz faturasındaki üç hanelere veda etmemiz için biraz daha beklememiz gerekecek gibi görünüyor. Yazdıklarınızı okurken perdesi açık odada yağan yağmuru hayretler içinde izliyorum şu anda. Sivas ve Kars gibi birçok şehirde de kar yağmaya devam ediyormuş. Bahar sıcağı beklerken hala botlarla kaşe kabanlarla çıkıyoruz dışarı. Bugün oy kullanmaya giderken esen rüzgarla yüzü al al olan bir okul dolusu insanı görünce tek üşüyen olmadığımı da anladım. Bakalım yarın yeni başlayacak ayla bahar da gelecek mi?

  • İhlas’ın elektrikli şofbenleri vardı böyle bir ayakkabı kutusu büyüklüğünde. Muadili çok ürün çıktı ama onun kadar başarılısını görmemiştim. Şimdi sizin bu sobayı görünce ki aynısından bende de vardı çok hislendim geçmişe gittim. Kış konusuna gelince kışı çok seviyorum ama ne yazık ki bir daha göremeyeceğiz İstanbul’dayız zira. Böyle bir iki atıştırır geçer hepsi bu kadar.