Light Box’da Çekimlere Başlamayı Düşünüyorum
photo light box

Light Box’da Çekimlere Başlamayı Düşünüyorum

Son zamanlarda özellikle kişisel blog yazılarımda kullanmak için görsel bulmakta zorluk çekmeye başladım. Bunun başlıca nedeni aldığım ürünler ile ilgili inceleme ayarındaki yazılarım için bahsi geçen ürünlerin yeterli kalitede görsellerinin olmayışı var. Her ne hikmet ise kaliteli birer markanın ürünü dahi olsa pazarlama çalışmaları için markaca çekilmiş fotoğrafları ya çok küçük yada özel alanlarda kullanmak için uygun değil. Sırf bu yüzden kişisel blog konusu haline getiremediğim ürün bile oldu. Bazı yazılarımda ise bir başka blogger’in görselini kullanmak zorunda kaldım ve bunu etik bulmadığım için beni rahatsız ediyor.

Light box ile çekimlere başlamak özgün içeriklerimi özel fotoğraflar ile süslememi sağlayacak ve ayrıca ürün çekimi yapabiliyor olmamda daha üretken olmamı sağlayacak. Artık light box kullanmayı düşünmekten ziyada kullanmaya başlamanın zamanı geldi sanırım.

Peki nedir bu Light box. İsminden de anlaşılacağı gibi light box Işık kutusu demek. Light box’ın ne olduğunu tek cümlede özetlemek gerekir ise şunları söyleyebilirim; İsteğe bağlı olarak Sağından, Solundan ve Üstünden ışık tutularak aydınlatılıp bu ışığı yansıtarak farklı fonların üstündeki nesne veya canlıların gölgeli ya da gölgesiz fotoğraflanmasını sağlayan önü veya üstü açık dikdörtgen kutu. Işık kutusu ile ürünlerin PNG formatında şeffaf hale getirmek de oldukça kolay olacak.

Bir ışık kutusu sahibi olmaya karar verdikten hemen sonra Aliexpress’de küçük bir gezintiye çıktım ancak aradığımı bu sefer bulamadım. Bulduğum ışık kutuları ya çok küçüktü yada çok pahalı. Hal böyle olunca kendim yapabilir miyim acaba diye düşünürken Skype’de muhabbet ederken Kerem Akyol’a konuyu açtım ve bana aşağıdaki videonun bulunduğu kanalı tavsiye etti.

DIY Creators ismindeki YouTube kanalında bir sürü kendin yap projesine ait yapılış videoları var ve benim işime yarayacak olan Photo Light Box’da bu kanaldaki videolardan/projelerden sadece bir tanesi. Üstelik çok şanslıyım ki normalde kanaldaki Do It Yourself yani DIY proje dosyaları ücretli iken bu proje gumroad üzerinden tamamen ücretsiz olarak paylaşılmış durumda. Bende sevinerek bir PDF çıktısını aldım ve en yakın zamanda sanayi’de bir usta bulup yaptıracağım. Her ne kadar DIY kendin yap olsa da alet edevat olmadığı için bir ustaya yaptırmak çok daha mantıklı olacaktır.

Buna ek olarak işinize yarayabilecek birkaç alternatif video daha var. Mesela hemen şu alttaki video ile daha az maliyete bir ışık kutusu yapmak mümkün. Ancak bu sefer malzemeler tahta yerine karton, kumaş yerine ise bildiğimiz partioutlet pişirme kağıdı olunca ortaya çıkan ışık kutusunun ömrü de kısalıyor. Ayrıca daha aşağıda ise farklı bir kullanım için yapışmış ışık kutusu var. Bu sefer amaç içinde çekmek değil, üstünde çekmek.

Hakkımda
Murat Dinc
Bir şeyler söyle:

32 yorum
 • Sizin gibi bu işe emek verenleri, düşünenleri görmek oldukça güzel. Ben de kendi blogumda yazdığım makalelere kendi hazırladığım görselleri eklemeye ve her makaleye bir de makale videosu eklemeye çalışıyorum. Bu iş bazen zor olsa da sonunda karşılığını bir şekilde aldığımızı düşünüyorum. Umarım herşey daha iyi olur. Bu arada yazının bir yerinde bana aşağıdaki videonun olduğu kalanı tavsiye etti demişsiniz. Kanal olarak düzeltebilirsiniz. :)

  • Evet haklısın, blog yazmak bir kenara birde özgün fotoğraflar ile içeriği desteklemek oldukça zor, ancak kaliteden ödün vermemeliyiz. Zaten fotoğraf çekmeyi seven biriyim, bu bilinen bir şey. Neden bu hobiyi işe çevirmeyeyim ki, hem iş yoğunluğu yüzünden fotoğraf çekmek için mekan mekan gidememekten yakınıyordum, ışık kutusu ile mekan bana geliyor. Bu arada evet ya o imla hatası gözümden kaçmış, uyardığın için teşekkürler düzelttim hemen ;)

   Ayrıca video ekleme fikri benimde ne zamandır aklımda var. Dün aktif ettiğim codex.dincmedya.com.tr‘de içeriklere birer videolu anlatım çekip eklemek çok iyi olacaktır.

 • Yazınızı soluksuz okudum gerçekten kalemine sağlık. Çok faydalı bilgiler olmuş. Teşekkürler.

 • :) müdür bahsettiğin de başlı başına bir iş yoracaktır umarım emeğinin karşılığını fazlasıyla alırsın yolun açık olsun.

 • Light Box harika bir araç ürün fotoğrafı çekmek istiyorsanız kesinlikle işinize çok yarayacaktır. Kişisel blog yazılarında başkalarına ait fotoğraflar kullanmak çok kötü bir durum, her ne kadar da bunu yapmak istemesek de bazen mecbur kalıyoruz. Ama bu önerdiğin 3 videodan yararlanarak kendimize uygun bir Light Box yapabiliriz. Bu faydalı paylaşım için teşekkürler.

 • Fotoğrafçılık dersinde hocamız bunu yaptırmıştı. Çok güzel sonuçlar çıktı. Fotoğrafçılığa ilgim olduğu için genellikle kendi fotoğraflarımı kullanıyorum. Fotoğraf konusunda yardımcı olabilirim. Böylece kendimi de geliştirmiş olurum. ?

  • Evet benimde kullanan birkaç arkadaşım var ancak onlar masa lambası veya karton kutu tercih ediyor. Tahta bir çerçeve ile kumaş bir perde kullanırsam daha kaliteli fotoğraflar çekebilirim diye düşünüyorum. ışığın matlaşması da önemli bir detay. Hem uzun vadede işime yarayacağı için ofisin bir köşesinde durmasının hiç bir sakıncası olmaz. Eğer bir konuda yardıma ihtiyacım olur ise iletişim geçerim sizinle, teşekkür ederim.

 • Bende bir heves ile bir kaç ay önce küçük 70 liralık bir light box aldım. Bir kaç çekim denemesi yaptım sonuçlar mükemmel ama bu işi profesyoneller daha iyi yapıyor. Benim yaptığımçekimler amatör düzeyde ve aldığım çadır ise küçük. bazı objeler çadırın içine sığmadı.
  Tavsiyem istediğiniz ölçüde sizin kendiniz yapmanız. Eğer ben tekrar böyle bir çekim işi olursa kesinlikle kendi Light boxumu bu makaleden yola çıkarak yapacağm.

  • Evet o çadırı biliyorum, hiç yoktan iyidir diyerek amatör çekim yapacaksanız o çadır da oldukça güzel. Ancak işi biraz daha ciddiye alırsanız ışık kutusu kesinlikle olmazsa olmaz haline geliyor. Proje için PDF dosyasını indirdim ancak boyutlar hoşuma gitmedi ve değiştireceğim. Ayrıca projenin ölçü birimi anladığım kadarıyla metre değil, onuda çözmem gerekecek.

 • Cidden artık her işin ucu paraya çıkmaya başladığı için tam bizim istediğimiz bir fotoğraf lisanslı olabiliyor. Bu yüzden biz grafikercilere büyük sorun çıkartabiliyor. Lisanssız ve güzel siteler mevcut ama istediğimiz kadar geniş yelpazede değil maalesef bu yüzden bizim gibi grafikerler yavaş yavaş lightbox kullanmalı diyorum. Kendi özel çekimimizi kendimiz oluşturarak daha kaliteli işler çıkartabiliriz :)

  • Tabi ki de Grafiker’ler için de olmazsa olmazlardan biri bence ışık kutusu, insanı stok görsellerden ve lisans maliyetlerinden kurtarıyor ancak dez avantajı da var. Çekim için ürün ve nesne bulmak gerekiyor, buda her zaman işe yaramayacağı anlamına geliyor.

 • Murat hocam gerçekten çok güzel. Bahsettiğiniz gerçekten güzel ve mantıklı bir iş. Diliyorum ki işinizde daha başarılı olursunuz.

 • Light box u ilk kez duyuyorum ? Sizin sayenizde öğrenmiş oldum, ve ben blogları özellikle bu yüzden çok seviyorum. Bilgi alışverişi Harika ?? Evet bende görsel konusunda sıkıntı yaşıyorum bazen, Light box ile güzel fotolarla güzel yazılarınızı okumaya devam.

 • Hocam yazınız çok faydalı, fotoğrafçılığa ilgim olmamasına rağmen bir solukta okudum :)

 • Kaliteli içerik, kaliteli görsel üretmek her zaman zor olmuştur ülkemizde. Çabalarınızı takdir ediyorum. Ben stok fotoğrafları alıp kullanarak kendi içeriklerimde kullanıyorum. Genelde içerik ile ilgili fotoğrafları da bulamıyorum. O zaman kutsa Photoshop ile ordan kes, burdan uzat yöntemini kullanarak görsellerimi üremeye çalışıyorum. Bu tür light box çalışmaları her ne kadar amatörce görünse de kaliteli görseller almanız da muhtemel. sonuçları bir an önce paylaşırsanız sevinirim. Ben de sizin izlediğiniz yolu izleyerek kendim için evin bir köşesini light box studio haline çevirebilirim. Kendin yap videolarını bu yüzden beğenerek izliyorum.

 • Benimde merak ettiğim bir konuydu. Tavsiye için teşekkürler. YouTube videolarını araştıracağım…

 • Bu tarz resimleri hep photoshop ile yapıldığını zannediyordum inanılmaz güzelmiş çok hoşuma gitti videolarıda zevkle izledim. Bir sürü fikir getiriyor insanın aklına bu tarz. Çekim alanını oluşturmak biraz uğraş istiyor sadece ama buda değer tabi. Kendi sitemde ürünleri göstermek için photoshop ile yapıyordum bundan sonra kesinlikle böyle yapacağım çok daha profesyonelce.

 • Gerçekten yapmış olduğu işe emek veren ve bunu bir zorunluluk / iş olarak değilde hobi olarak gören kişileri takip etmeyi çok seviyorum. Bunu bir meslek olarak yapıyor olsaydınız muhtemelen birçok detayı es geçecek ve açıkçası salla gitsin kafasında olacaktınız. Fakat siz bunu severek kendiniz için yaptığınızı her açıdan belli ediyorsunuz. İçerikleri başkalarına faydalı olması için tüm içtenliğinizle hazırlıyor ve bazende kendi iç dünyanızı dışarıya yansıtıyorsunuz. Fotoğraf konusu gerçekten bir Blog yazarı için oldukça önemli ve bunu sanırım siz çok iyi bir şekilde çözmenin yolunu bulmuşsunuz.

 • Light Box sistemini sahip olduğum sitelerden ziyade çalıştığım sektörde sıklıkla kullanıyoruz. Kuyumculuk sektöründe çok yaygın kullanılıyor. Üretilen ürünleri müşterilere sergilemek içi çekilen fotoğraflar gerçekten çok kaliteli çıkıyor. Light Box yardımıyla çekilen özgün fotoğraflar kullanmak istemeniz işinize ne kadar değer verdiğinizin göstergesidir. Başarıların devamını dilerim.

  • Evet Kuyumculuk sektöründe çok sık yeni modeller çıkıyor, bu nedenle de sürekli yeni görsellere ihtiyaç duyuluyor ve bu tür hacim olarak küçük ürünlerin çekimi için en iyi çözüm Light Box. Güzel yorumunuz için teşekkür ederim.

 • Zamanında böyle ürünler yokken beyaz bir kartonu alır üstten bir lamba tutar fotoğraf çekmeye çalışırdım gerçekten başarılı sonuçlar almıştım (2011 yılında) şimdi hazır bu şekilde ürünlerin olmasına şaşırmamak lazım. Birçok kişi internet sitesi veya e-ticaret için fotoğraf çekimi yapıyor stüdyolara para vermek istemiyor gayet mantıklı bir ürün.

  • Zaman geçtikçe bazı şeyler kolay elde edilebilir oluyor ve neticesinde imkanlar artıyor. Hal böyle olunca da bu örnekteki gibi stüdyo yerine ışık kutusu gibi imkanlar devreye giriyor. Paradan ziyada stüdyo ile uğraşmak daha ciddi bir dert zira evde 2 dakikada fotoğrafı ışık kutusunda çekmek ile kalıp stüdyoya gitmek bir değil. Daha zahmetli bir iş ve öyle olsa uğraşmazdım.

 • Murat bey ışık konusunda hem fikiriz .Obje fotoğrafçılığı için bende araştırıyorum bu konuyu.Öğrendiklerimi birleştirip size yardımcı olmaya çalışacağım.Acaba kendi imkanlarımız ile bir light box temin edebilir miyiz ?

 • Light Box konu başlığını gördükten sonra merak ettim ve yazınızı baştan sona kadar okudum. Sanırım Makine Mühendisi olupta bu kadar reklamcılık ve tasarıma aşık olan bir ben varımdır. Bir dönem fotoğrafçılık da yaptım. Bahsettiğiniz Light Box aslında maaliyeti çok da fazla olmadan evde resmen mini stüdyo kurmamıza olanak sağlıyor. Sadece şu an aklıma geldi de “neden Photoshop ile düzenleyeceğimiz görsel çekimleri yeşil perde fonu kullanarak yapmıyoruz?” Yanıtınız varsa ve açıklarsanız sevinirim.

 • Bir süredir ben de lightbox edinmeyi düşünüyorum ama hem fiyatı hem de kaplayacağı alan düşündürüyor. Sadece fotoğraf çekmek için bir oda ayırma lüksüm yok ve evde kalabalık yapmak da istemiyorum. Yabancılar paylaşığınız gibi eğitici videoları detaylıca anlatıyor fakat neredeyse hepsi mobilya üreticisi gibi malzemeler kullanıyor. Kendimce ışık kutusu alternatifi olarak evde sürekli fotoğraf çektiğim odaya 5500K ampül takarak kaliteyi artırmaya çalışıyorum. Fakat fotoğraf ampül fiyatları malum o yüzden tedirginim. Şayet bahsettiğiniz gibi birine light box yaptırırsanız gereken malzemelerle maliyeti de makale konusu olarak ele almanızı rica ediyorum.

  • Videodaki anlatım ve lightbox uç noktada, dediğin doğru zaten mobilya üreticileri desem yanlış olmaz. Sonuçta üretilsin diye proje çizip satarak gelir elde ediyorlar. Yer kalması konusunda da haklısın, profesyonel bir çalışma ve lightbox avantaj sağlasa da başka sorunlara ve fotoğraf kalitesinin haricinde dezavantajlara neden oluyor.