İtina İle Ekran Kartı Tamiri Yapılır :)
sapphire amd radeon hd7950 dual x tamiri

İtina İle Ekran Kartı Tamiri Yapılır :)

Tamir dediysem öyle ciddi bir sorun karşısında tamir değil tabi ki, heves olunca insan bazı sorunların çözümünü kendi bulabiliyor. Bu konuda bahsettiğim sorunda buna örnek teşkil edebilecek bir sorun. Uzunca bir süre önce, yıllardır kullandığım ve yetmese de yetirmek zorunda kaldığım ekran kartının fanlarının birinin çalışmadığını fark ettim. Biraz düşündükten ve bekledikten sonra soruna çözüm üretmeye karar verdim.

Fanın çalışmamasının bir çok sebebi olabilirdi. Bu tür sorunların ise genellikle yazılımsal nedenlerden kaynaklanıyor olduğunu forumlardan iyi biliyorum, tabi sorunu yaşayınca da biraz araştırıp diğer kullanıcıların ne tür sorunlar ile karşılaştıklarını ne tür çözümler ürettiklerini okudum. İlk olarak sürücü kaynaklı bir sıkıntı olabileceğini düşünerek eski sürüm sürücüleri denedim, sorun çözülmediğinde ise BIOS güncellemek ve ekran kartı ile bağlantılı olduğunu bildiğim yada düşündüğüm diğer donanım sürücülerini güncelleyerek sorunu donanıma dokunmadan çözmeye çalıştım. Ancak tüm denemelere ve izlenimlere göre sorun yazılımsal değildi, fanı hareket dahi ettiremiyordum.

Hal böyle olunca B planını uygulamaya koydum ve ilk olarak ekran kartını sökerek sağını solunu kurcaladım ve güç bağlantısı gibi detayları inceledim. Daha sonra ise fana güç gelmediği kanısına vardım, güç gelse bile artık ortada sağlam bir fan motoru olmayabilirdi. Haliyle sadece bana ait donanımlarımda ortaya çıkan arızalara çözüm ürettiğim için bir tamirci kadar alt yapıya sahip değildim ve bu aşamada arıza ile ilgili kesin bir sonuca varmam mümkün değildi. Ancak artık fanın bozuk olduğundan emindim, bu yüzden biraz bekledikten sonra yeni bir fan almaya karar verdim. Sonuçta ekran kartını bir tamirciye götürsem bile fanı değişecekti ve bu çok maliyetli olacaktı.

Hem öğrenmek hemde daha düşük bir maliyet ile ekran kartının fanını tamir etmek için uygun fanı aramaya başladım. Bir çok yere baktıktan sonra Aliexpress’de bulunan repairist CoolerFan Store isimli mağazada aradığım ürünün olduğunu fark ettim. Üstelik ürün beklediğimden daha kaliteliydi, neredeyse orjinal fanlar ile bire bir üretilmişti ayrıca fiyatı da oldukça uygundu. Mağaza ile iletişime geçip GDDR5 tabanlı 3 GB belleğe ve 386 Bit’e sahip olan DirectX 11.1 destekli Sapphire Hd7950 ekran kartım için uygun olup olmadığını sorup, onay aldıktan sonra siparişi tamamladım. Toplamda 13.40$ ödeyerek satın aldığım 2 adet fan Singapur’dan 15 gün gibi ideal bir sürede adresime geldi.

Ürün geldiğinde ise aşağıdaki görsellerde de gördüğünüz üzere gerekli işlemleri uygulayarak fan değişimini tamamladım. Hazır iki fan birden gelmişken çalışan fanı da yenisiyle değiştirerek eski fanı yedek olarak çekmeceme attım. Artık bir sonraki fan sorununda elimdeki fanı kullanabilirim, ya da ekran kartını satarsam alıcıya hediye olarak kart ile birlikte gönderirim.

Ayrıca fanların performansını soracak olursanız ben orjinal ürün ile arasında yüzeyin pürüzsüz olmayışı hariç hiç bir fak görmedim. Yine sürücünün talimatına göre ısıya göre hızlanıyorlar ve oldukça sessiz çalışıyorlar. Kartta ise yaz mevsiminde olmamıza rağmen olağan dışı bir ısınma söz konusu olmuyor. AMD olmasına ve 5-6 yıldır yoğun bir şekilde kullanılmasına rağmen kartın performansı halen muazzam seviyede. Tabi kartın ısınmamasında kasanında büyük faydası var. Corsair Crystal 570X RGB kasa kullanıyorum ve kasa için hava akımı kabloların, HDD ve SSD’nin arkada, PSU’nun ise ayrı bir bölümde olmasından dolayı çok iyi. Merak edenler için son anda yazıya dahil etmeyi uygun gördüğüm kasanın videosu ise hemen altta.

Hakkımda
Murat Dinc
Bir şeyler söyle:

21 yorum
 • Ekran kartı tamiri gerçekten zor iş ve piyasada kaliteli insan bulmak zor oluyor. Yazınız gerçekten yol gösterici, teşekkür ederim.

  • Her ne kadar bu konuda bir eğitim almamış olsam da donanıma karşı olan ilgim nedeniyle sorunları çözmek konusunda sıkıntı yaşamıyorum. İş konusunda ise titiz olmamdan dolayı uyguladığım işlemler ileri vadede sorun çıkarmayacak şekilde oluyor.

 • Merhaba, çok detaylı anlatım olmuş gerçekten beğendim. Fotoğraflar ve video ile desteklemende ayrı bir hava katmış yazına. İlgimi çeken başka yazıların da oldu onlarıda yakın zamanda okuyacağım. Çıktığın bu yolda sana bol şanslar diliyorum. :)

 • Murat Başgan öncelikle tema değişmişsin hayırlı olsun :)
  Ekran kartı konusuna gelince donanımdan pek anlamam sadece tema hayırlı olsun diye yazayım istedim :)

 • Merhaba öncelikle tam merak ettiğim ve aradığım bir konu diyebilirim. 1 yıl kullanmadığım bilgisayarımı kullanmaya başlamak için açmaya çalıştım kasa çalışıyor fan çalışıyor ama görüntü gelmiyor. Bilgisayarcıya götürdüm ekran kartı yanmış dedi. götürdüğüme pişman oldum pc çöktü resmen. Demek ki her şeyi bilen bi ustaya götürmek gerekiyor. Adresinizi aldım. Eğer bir durum olursa size ulaşırım teşekkürler.

  • Evet ne yazık ki servislerin çoğu kullandıkları teknoloji ile oldukça geride, bazı cihazları temin edemedikleri için alternatif cihazlar ile daha riskli uygulamalar yapıp tamir için emanet ettiğimiz elektronik cihazları arızlı iken kullanılmaz hale getiriyorlar ve bunu bize biz yaktık şeklinde değil de “yanmış” şeklinde söylüyorlar. Özellikle Ekran kartı işlemcisi(GPU) arızalarında uygulanan ısıtma yöntemi çok riskli, kontrolsüzce karta verilen sıcak hava gerekenin üstünde olduğunda kart zarar görüyor.

   Profesyonel olarak bu iş ile ilgilenmediğim için servis hizmeti sunmam mümkün değil ancak bir sorun olursa benimle iletişime geçebilirsin. Sakın ekran kartını direk adresime falan gönderme :D

 • Ekran kartı tamiri konusunda ciddi bir bilgi ve beceri gerekli. Bilgisayar tamircisi olduğunu idda eden sayısız insan var. Verdiğin bilgiler ışında bakıyorum bu işde başarılısın.

 • Çok başarılı ve sade bir anlatım yapmışsınız hocam. Benim pc’nin de ekran kartında sorunlar var. Bugün bir araştırayım dedim, yazınız ile karşılaştım. Baya bilgilendirici bir içerik oluşturmuşsunuz. Teşekkür ederim :)

 • Ben ilk denememde ekran kartının tırnağını kırmıştım :) Bu konu hakkında sıfır bilgi sahibiyseniz önce biraz video izleyerek başlamak veya bir tamirciye yaptırmak daha iyi olabilir.

 • Ekran kartı tamiri altaki yorumda arkadaşında dediği gibi ‘ Gerçekten Çok Zor ‘ , benimde elimde 2 adet bozuk ekran kartı var Biri 256 Bit GT 9800 diğeri gt 630 128 bit birinde driveri yüklerken mavi ekran veriyor diğerinde ise görüntü gelmiyor , gelince karıncalaşma oluyor , tamir olsalar çok iyi ekran kartları aslında , makalenizde bi hayli hoş olmuş teşekkürler..

  • Ben anca kendi söküğümü dikebilecek bilgiye sahibim :D Elimden fazlası gelse yardımcı olmak adına elimden geleni yapardım, çok zor değil.

 • Ekran kartı birde sağlam birşey olduğunda ellemekten çok kaçınırız bende 1050 var ufak arızada daha kötü yapabilirim diye müdahale etmiyorum, deneyelimli birinin bakmasını isterim başına birşey gelmesin sonra :) Sorunu ufak olduğunu düşünüyorum yazınızı beğendim bir incelemek isterseniz size gönderebilirim onu.

 • Valla kulaklık maceranı da okudum bunu da okudum. Şaşıyorum sana. Blog stratejin çok iyi ? hadi okumaya devam ?

 • Cidden AMD’nin farkı başka AMD ekran kartı da kullandım Nvidia da kullandım Nvidiay’ı 3 sene sonunda elimde bulurken AMD’yi ise 5 senedir tek bir tık demeden sorunsuz kullandım. Bu arada AMD’nin genellikle fanı bozulabiliyor 3-5 dolar gibi cüzi miktarla da fanını tedarik edebiliyorsun zaten bu yüzden AMD candır <3

 • Yeni fan maliyetini hesaba katmasak bile bir tamirciye uğrasan en az 50 TL masrafın çıkacaktı. Bunun yanı sıra elbette onların sana sunacağı ekran kartı bu kadar uygun maliyete sahip olmayacak toplamda 150 TL gibi bir ücret minimum ödemen gerekecekti sen ise yalnızca 50-60 TL gibi bir tutara işi çözmüşsün tebrik ederim :)

 • Ekran kartı tamiri yapan arkadaş bir türlü bulamadım. Durduk yere o zaman çok değerli olan AMD Radeon 7850 bozuldu hala kutusunda duruyor çok üzülmüştüm ondan sonra 750Ti aldım ama maalesef aynı performansı göremedim düzelse eski olmasına rağmen yine kullanırım

 • Ekran Kartı Tamiri yapıldığını bilmiyordum eskiden direkt değiştir diyorduk gerçekten güzel tamirinin yapılması bütçesi yeten var yetmeyen var teşekkürler

 • Merhaba. Alet edevat kullanmak, bir donanımı tamir etmek hatta patlayan ampulleri değiştirmek bile bir yetenek ve ilgi gerektiren eylemler. Bazen evde bir priz onarılması gerekir yada masanıza bir ek yapmanız gerekir usta çağırıp düşük maliyetlerle hallettirebilirsiniz. Usta geldiğinde belki de 10 dakikada tamiratınızı yapar ama sizin ilginiz varsa ve alet kullanmayı biliyorsanız kendiniz terleye terleye ve 20 dakikada yaparsınız ve yaptığınız işten zevk alırsınız.

  Geçenlerde çalışma masamın yanına ufak bir ek yapmam gerekiyordu. Evin deposunda bulunan bir sunta parçasını 2 adet raf demiri ile masamın kenarına ekledim. Renk farklılığı olsa da yeni bir masa almaktan kurtuldum. Bazı insanlar bilgisayarı söküp ekran kartının fanını değiştirmek bir yana kapağını bile açmazlar. Aman bir şey olmasın, bilgisayar bozulmasın. ben her zaman anahtarlığımda ufak bir yıldız tornavida taşırım, her an lazım olur diye. tamirat, değiştirme, sökme -takma bana çok eğlenceli geliyor. hatta oğlumun Legoları ile halen oynuyorum.

  • Öncelikle güzel yorumunuz için teşekkür ederim. Evet elet edevat kullanmayı çok seviyorum, bu tür tamir işleri ile de uğraşmaktan keyif alıyorum. Hemen yolun karşısında tamirci bir arkadaşım var ancak elimden geliyorsa uğraşıp kendim tamir yapmayı çok seviyorum ve sizinde dediğiniz gibi 10 dk yerine 20dk uğraşıyorum ancak verdiği zevk paha biçilemez.

   Daha geçen gün TLC TV’de bir bakım onarım programı izledim, tam olarak bir bakım onarım programı da değildi sanırım. Evli bir çiftin müstakil arsasında onlara birkaç kıyak yapıyorlardı. Yaptıkları şey ise bir boyama işi, izlerken sinir oldum zira çitleri boyadılar. Evet sadece bir çit boyası ancak insanlar o kadar acizdi ki kendi çitlerini bir boya alıp boyayamıyor, boyayanlara minnet ediyorlardı. Deli gibi sevindiler evlerinin çitleri boyandı diye. Ben kendi evimi bile boyadı daha önce, ve hiçte zor değildi. Aksine boyacıların bu kadar ince işçilik ile uğraşmamaları benim daha iyi boya yapmamı sağladı.