Facebook’ta Sarhoş Olmak Yasak, Katil Olmak Serbest
Facebook'ta Sarhoş Olmak Yasak, Katil Olmak Serbest

Facebook’ta Sarhoş Olmak Yasak, Katil Olmak Serbest

Merhabalar, geçtiğimiz günlerde KLAVYER‘de bir haber okudum ve gereksiz olduğunu düşünüyorum, haber şu şekilde “Artık Facebook’a sarhoş fotoğraf koyamayacağız” habere göre Facebook yeni bir yazılım geliştiriyor ve yakın zamanda kullanıcılar tarafından siteye yüklenen görselleri tarıyarak sarhoşken çekilen fotoğrafları tespit edecek ve yüklenmesini engelleyecek, böylelikte kullanıcıları rahatsız eden fotoğraflar engellenmiş olacak. (beni rahatsız etmiyordu, en fazla gülüp geçiyorum)

İlk olarak Yann LeCun tarafından yapılan açıklamada, bu yazılımın Facebook asistanı olarak geliştirildiğini ve farklı bir çok özelliğe de sahip olacağı belirtildi, özellikle fake hesapların mümkün olduğunca azaltılması amacı ile yüklenen fotoğrafların farklı kullanıcılar tarafından’da kullanılmamasını sağlayacak olan, tespit etme ve engelleme özelliği de söz konusu olacak. bir diğer özellik ise gönderilenin çeşitli kişilere karşı gizlenmesi, asisten kullanarak paylaştığınız bir şeyi annenize yada istediğiniz bir kişiye gizleyebilirsiniz.

Her neyse benim konuda size söyleyeceklerim aslında Facebook’un yeni yazılımı değildi, geçenlerde Facebook’ta bir video gördüm, videoda mahallede bekleyen 4-5 kişinin üstlerine araçlar ise baskın yaparak satır ve pala lar ile saldıran 6-7 kişi vardı, güvenlik kamerası ile çekilmiş görüntülerde köşeye sıkıştırılmış birinin 4-5 kişi tarafından sansürlenmemiş bir şekilde öldürülmesi vardı, aşağıdaki görselde görebilirsiniz.

Katil Olmak Serbest
Katil Olmak Serbest

İşte ben sarhoş olanların fotoğraflarından değilde sansürlenmemiş cinayet videolarından rahatsız oluyorum, ve bu kadar ince düşünen Facebook’un öncelikle bu tür paylaşımları engellemesi gerektiğini düşünüyorum, üstelik bu videonun Facebook’un gözünde Sarhoş fotoğrafından daha az rahatsız edici olarak düşünülmesi, Facebook’un Toplum şartlarına göre gayet normal ve Facebook’ta olmasının kimseye bir zararı olmayacağını düşünesi de ayrı bir olay, ben bu videoyu şikayet ettim ve aldığım cevap şu oldu. peki ya siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz ?

Facebook'ta Sarhoş Olmak Yasak, Katil Olmak Serbest
Facebook’ta Sarhoş Olmak Yasak, Katil Olmak Serbest
Hakkımda
Murat Dinc
Bir şeyler söyle:

18 yorum
 • Çoğumuz Facebook’un Topluluk Standartlarını dahi okumadık. Fakat şikayetimize yönelik seçenekler şikayet etme penceresinde yer aldığı için bu standartlar hakkında kısaca bir fikir sahibi olabiliyoruz. Ama bu Topluluk Standartları için yeterli olmayabiliyor. Sizin gördüğünüzü topluluk standartlarındaki o kelimeler göremiyor. Standartları yetersiz buluyorum.

  • Öyle bir Topluluk Standartları hazırlamışlar ki, cinayet videosu ve fotoğrafı serbest, sarhoş fotoğraf paylaşmak yasak… güler misin ağlar mısın :D

  • O çok ileriye dönüş bir şey, Topluluk Standartlarına dahil edilmemiş bir şey için algoritma oluşturmak hayal gibi, ancak en azından insanlar rahatsız olup şikayet ettiklerinde bunun silinmesi gerekirdi, Facebook’ta cinayet videosu paylaşmak normal şeklinde bir cevap olmamalıydı.

 • Bence acilen çözüm getirilmesi gereken bir konu bu aynı videoyu bende şikayet ettim fakat aynı cevabı aldım neyin kafasıdır bu,insanlar bir birini acımasızca öldürüyor bunun görüntülerini sırf hit gelsin diye insanların önüne sunuyorlar.Bu tarz videoları izleyenlerinde izletenlerinde psikolojik olarak rahatsız insanlar olduğunu düşünüyorum.Acilen bir çözüm getirilmesi gereken bir konu bu.Facebook kullanıcı yaşı neredeyse 8-10 yaş aralığına kadar inmiş durumda,çocuklarımız ya da kardeşlerimiz bu videoları izliyorlar.Bu görüntüleri gören herkesin şikayet etmesi gerekir.Makale için teşekkürler gerçekten güzel bir konu olmuş,inşallah bir an önce bu tarz videolar ve sayfalar kalkar.

 • Düşünce ve eleştiriniz de haklısınız hocam kan , şiddet içeren fotoğraflar varken sarhoş insanların resmine sıra gelmez facebook böyle bir ihmalkarlık yapmaz umarım bunu ileride görecez.

 • Ben sarhoşken fotoğraf atabilecek kadar kendime güveniyorsam, bir sorun teşkil edeceğini düşünmeyip rezil olacağımı bile bile bunu yapıyorsam facebook’a ne ? Çok saçma.

 • Genç kardeşlerimiz de artık sosyal medya da yerini alıyor, ancak biliyoruz ki artık herkes sosyal ağlardaki şeylere özenebiliyor. Buna yönelik olarak bu tarz resimlerinin çoğu yasaklanmalı diye düşünüyorum.

 • Tamamen yanlış bir düşünce, burası sosyal medya sitesi, insanlar istediğini paylaşma özgürlüğüne sahipler. Facebook’un standartları da fazla yetersiz.

 • Facebook her zamanki gibi saçmalamış. Sarhoşken fotoğraf koymanın ne gibi bir sakıncası varsa artık. Ha onu geçtim de cinayet videosuna nasıl izin veriyorlar anlamış değilim. Üstelik sarhoşken fotoğraf atınca bir eleştri yapılacaksa bana yapılacak yani facebook neye karışıyor?

  • Toplumun bu tür paylaşımlardan etkilendiğini ve bu nedenle de Sarhoş olanların fotopğraflarının bulunmasının hoş olmadığını belirtiyor, ancak bu tür cinayet videoları Facebook’ta bolca mevcut ve onlar için herhangi bir +18..vs yok üstelik yayınlanmasını engelleyecek bir sistem olmadığı gibi şikayet edildiğinde de normal karşılanıyor.