en cok isime yarayan 5 program

En çok işime yarayan 5 program

Herkese merhabalar. Bu yazıyı bilgisayarımda kullandığım ve en çok işime yarayan programları paylaşmak için yazıyorum. Yazıda daha çok ilgi alanlarına göre tercih edilen programlardan ve herkes tasarından bilinmeyen programlardan bahsedeceğim. Bahsedeceğim programların bir kısmı ise genel kitleye hitap etmiyor olacaktır, ancak bilmeyenler için bazı programlar “böyle bir program mı varmış ya” dedirtecektir. Hadi başlayalım.

1- grepWin

grepwin logogrepWin oldukça eski ve pek kendini yenilemeyen bir program olsa da işe yarayan özelliklerini zaten yıllar önce almış olan ve fazlasına ihtiyaç duymayan bir program. Bu programı hemen hemen her yazılımcı ve programcı bilir, bunun nedeni ise aranan kodu çok rahat bir şekilde bulmanıza olanak sağlamasıdır. Binlerce kod parçasının olduğu bir dosyada CRTL+F ile arama yapıp aradığınızı bulmanız oldukça kolay ancak söz konusu tek bir dosya değilde bir çok dosya ise işin boyutu değişiyor. Windows sağ tık menüsüne kendisini sabitleyen program bulunduğunuz klasörün içerisindeki tüm dosyaların içerisinde aradığınız kodu bulmanıza olanak sağlıyor.

Örnek vermek gerekir ise ben genellikle bunu WordPress tema ve eklentilerinde işlem yaparken kullanıyorum. Temanın yada eklentinin belli bir bölgesini çalıştıran kodun hangi dosyada yer aldığını bulmam gerektiğinde o klasörü bilgisayarıma indiriyorum ve grepWin ile arama yapıyorum. Program bana aradığım kod parçasının hangi dosyada yada dosyalarda olduğunu listeliyor. Programın sunduğu gelişmiş seçenekleri kullanarak bunu farklı amaçlar yada farklı filtreler kapsamında da kullanabiliyorum.

grepwin ekran goruntusu

2- FastStone Photo Resizer

faststone photor esizer logoBu programın görevi için ise toplu halde görsel dosyalarını düzenlemek diyebilirim. Tek bir görsele logo yüklerken her han gibi bir programı kullanabilirsiniz ancak logo ekleyeceğiniz görsel sayısı onlarca hatta yüzlerce ise bu program bu iş için biçilmiş kaftan. Yaptıkları logo eklemek ile sınırlı da değil. Toplu halde .png dosyasını .jpg dosyasına yada programın desteklediği .jpg, .bmp, .gif, .png, .jp2, .tif ve .pdf formatlarınada çevirmeye de yarıyor. Görsel optimizasyonu içinde çok ideal bir program diyebilirim. Alacağınız çıktının kalitesini ve filtresini de ayarlardan seçebiliyorsunuz bu sayede website için görsel optimizasyonunu bu program ile yapabiliyorsunuz.

Ben bu programı website yöneticilerine tavsiye ederim, sitelerine görselleri upload etmeden önce bu programdan %80 kalite ayarından geçirirler ise google page speed skorlarını yükselteceklerdir. Böylece site içi SEO konusunda bir tık ilerleme sağlayabilirler. Geçtiğimiz günlerde Bozuk Tuş projemin tüm uploads klasörünü indirip bu programdan geçirerek optimize etmiştim ve ortaya mükemmel bir sonuç çıkmıştı. Şimdi ise bu işlem için sürekli görsel yüklenen projelerimde WP Smush eklentisini kullanıyorum.

faststone photo resizer ekran goruntusu

3- Lightshot

lightshot logoKeşke daha önce keşfetseydim diyebileceğim bir programda Lightshot. Yaklaşık 2014 başlarından bu yana kullanmakta olduğum bu program kolaylıkla ekran görüntüsü almaya ve paylaşmaya olacak sağlıyor. Arkaplanda çalıştığında yaklaşık 2MB ile 3MB arası bir RAM kullanımının dışında bilgisayarda bir yük oluşturmayan program, sadece kullanım anında işlemci kullanımı yapıyor  Print Scr tuşuna basıldığında yada sağ attaki icon’una tıklandığında çalışıyor. Çalıştığında ise ekran görüntüsünü yakalayıp kesmek istediğiniz alanı seçmenize olanak sağlayan aracı çalışıyor. Dilerseniz belli bir alanı kesebiliyorsunuz, dilerseniz ise tüm ekranı seçip tam ekran görüntüsü alabiliyorsunuz. Ayrıca benim gibi birden fazla monitörünüz varsa tüm ekranlarda da sorunsuz bir şekilde işlem yapabiliyorsunuz.

Program sayesinde yakaladığınız ekran görüntüsünü yada ekran görüntüsünün kesitini açılan pencereden bilgisayarınıza kaydetmeden programın sitesi üzerinden paylaşabiliyorsunuz. Programın prntscr.com’a yükle, sosyal ağlarda paylaş, google’da benzer görselleri ara, yazdır, kopyala, kaydet gibi seçenekleri bulunuyor. Eğer prntscr.com’da bir üyelik oluşturup programdan giriş yaparsanız yüklediğiniz görselleri site üzerinde arşivleyebilirsiniz ve bağlantısını arkadaşlarınız ile paylaşabilirsiniz. Üye olmadan da görsele yükleyip bağlantı paylaşabiliyorsunuz ancak bağlantıyı kaybettiğinizde görseli bulmanız mümkün olmuyor.

Alternatif olarak Yandex.Disk ile birlikte gelen “Ekran görüntüleri Yandex.Disk’te” programı da kullanılabilir. Lightshot’a nazaran daha çok özelliği olan program Yandex.Disk’in bir özelliği diyebiliriz, tek başına yüklenmiyor ve ayarları Yandex.Disk programının içerisinde. Ayrıca Lightshot basit, pratik ve hızlı olurken Ekran görüntüleri Yandex.Disk’te detaylı ve kaliteli. O yüzden seçim yapmanız gerekiyor. Ben Lightshot’ı kullanıyorum ve memnunum.

4- Poedit PRO

poedit logoÖzellikle WordPress projelerim için satın aldığım .pot uzantılı dil dosyalarının Türkçeleştirmesi için kullandığım program Poedit. Bu programın ücretsiz sürümü de var ancak yeni çıkış yapan ücreti sürümü Poedit PRO ile bir çok kaliteli özellik bizlerle oldu. Bu özelliklerden en güzel ise programın otomatik dil çevirisi yapabiliyor olması (çeviri önerileri). Nasıl oluyor bu çeviri diyecek olursanız, başka biri aynı kelimeyi yada cümleyi çevirirse bu çeviriyi diğer kullanıcılar ile isteğe bağlı olarak paylaşabiliyorlar. Kelimelerde doğruluk olanı yüksek olsa da cümlelerde çok doğru sonuçlar ortaya çıkmıyor. Bu özellik sadece Yabancı dili olmadan bu işe kalkışanlar için iyi olabilir. Ben bu özelliği yazmaya üşendiğim için kullanıyorum. Çeviriyorum ve okuyarak yanlış çevirileri düzeliyorum. Böylece diyelim ki 5000 satır çeviri işi yapmak yerine 90-150 yanlışı çeviriyi bulup düzeltiyor ve bunu diğer kullanıcılara sunuyorum. Ayrıca belirteyim çevirinin şüpheli yada hatalı olma ihtimali varsa program kontrol etmeniz için o alanı sarı yapıyor.

poedit pro ekran goruntusu

5- Brackets

bracketsBahsetmek istediğim son program ise en son tanıştım Adobe‘nin Brackets programı. Bir çok Adobe programı biliniyor ancak henüz çok az kişi tarafından keşfedilmiş olan Brackets’i geçtiğimiz günlerde Burak Bayır arkadaşımın önerisini üzerine kullanmaya başladım ve kısa sürede oldukça memnun kaldım. Belkide henüz az kişi tarafından biliniyor olmasının sebebi 10 ay ilk sürümünün 2 ay önce ise kararlı sürümünün çıkmış olmasıdır. Daha önce Notepad++’ı kullanıyordum ancak Brackets’in özellikleri Notepad++’ın bir tık üzerinde. Özellikle hızlı işlem menüsünün detayları işimi daha hızlı yapmama olanak sağlıyor. Bunun yanı sıra program aşağıdaki görselde de görebildiğiniz gibi renk kodlarının üzerine imleç ile geldiğimizde açılan demo görüntüsü ise kodun hangi renge ait olduğunu anlamamıza olanak tanıyor. Çalışmamız esnasında uzayıp giden dosyada gerek görmediğimiz satırları gizlemek istediğimizde belli bir satı aralığını seçip gizleye biliyoruz. Ayrıca tasarımın şıklığı çalışma isteği uyandırdığını da belirtmeden geçemeyeceğim, ne hikmetse bu program ile kod yazmak daha bir zevkli.

brackets ekran goruntusu

Peki ya sizin bana tavsiye edeceğiniz program yada programlar var mı? varsa konuma yorum yazarak bana tavsiyelerinizi ve düşüncelerinizi iletebilirsiniz.

Hakkımda
Murat Dinc
Bir şeyler söyle:

8 yorum
  • Programlara işimize yarıycak demek az kalır baya baya bütün işimizi görürler, ve bunları paylaşmanız çok iyi oldu arayıpda bulamadığım programlarda var çok teşekkür ederim.

  • Brackets’i kullanıyorum bayadır Adobe’un olduğunu yeni öğrendim ve antipati duymaya başladım :) Güzel yazı teşekkürler Murat.

  • Çok işime yarayan bir makale hazırlaşmışsınız elinize sağlık. Programların çoğunu denemeye başladım.

  • Poedit PRO Olmazsa Olmazların Arasında Bır Program ozellıkle WordPress tasarımcıları ıcın.. Oldukca Faydalı Oldu Makalenız ozellıkle Suanda grepWin i indirmeye basladım bıle cok tesekkurler

  • Programlamayı öğrenmeye çalıştığım şu zamanlarda, ilaç gibi geldi yazınız. Teşekkür ediyorum :)

  • FastStone Photo Resizer’i bende kullanmaya başlayacağım gerçekten çok işime yarayacağa benziyor, yazınız çok güzel olmuş devamını bekliyorum.

  • WordPress site işlerine yeni girmiş birisi olarak yazınızda geçen programlardan haberim yoktu. Hepsini fırsat buldukça deneyeceğim. Fakat favori olarak seçtiğim program lightshot. Yanlış bilmiyorsam telefonumda kullandığım ve gayet memnun kaldığım bir programdır. Yazı bilgilendirici olmuş.