Bu Son! Webmaster’lar Yorumlaşıyor
webmasterlar yorumlasiyor

Bu Son! Webmaster’lar Yorumlaşıyor

Bundan çok çok uzun bir süre önce Webmaster’lar Yorumlaşıyor grubu ile karşılıklı yorumlaşmayı bir silah olarak kullanmaya başlamıştık. Bir süre SEO ve Alexa başta olmak üzere bir çok değere doğrudan katkı sağladığı için Facebook üzerinden organize olarak karşılıklı yorumlaşmaya başlamıştık. Webmaster forumlarındaki yorum dayanışmalarının aksine çok daha rahat ve avantajlı olduğu için de kısa sürede büyüyen grup ile oldukça iyi sonuçlar elde etmekte hiç zor olmadı. Özellikle belli bir ip kitlesi ile sınırlı kalmaksızın çok daha geniş bir kullanıcı kitlesinden düzensiz yorumların gelmesi organik çalışmayı kusursuz hale getirdi. Buna birde yorum yapanların webmastar olması eklenince işin boyutu değişti. Bir çok webmastar’ın tarayıcısında Alexa eklentisi mevcut ve rivayet o ki bu uzantıya sahip kullanıcıların girdiği siteler +1 puan daha fazla alıyor.

webmasterlar yorumlasiyor faviconAncak her güzel şeyin sonu olduğu gibi grubun sonu da ilgilenmeye vakit bulamayınca geldi. Grubu kuran ve grubu grup yapan iki as yönetici grubu boşlayınca bir süre sonra sistem çöktü, grubun eski tadı kalmadı, kurarlar bir anlam ifade etmemeye başladı. Hal böyle olunca da çekirdek kadro dağıldı, spamcılara gün doğru ve bir süre sonra grubu kapattık. Aradan bir yıl kadar bir süre geçtikten sonra ise “Webmastar’lar Yorumlaşıyor Yeniden” ile sahaya buradaki blog yazım ile birlikte geri dönmüş olmasak da bu sadece bir macera arayışından öteye gidemedim, eski tadı yakalamak düşünülen sürede gerçekleşmedi.

Bu gün ise başlıkta da belli ettiğim gibi son defa bir yorumlaşma grubu açmaya karar verdim. Anlık bir gel git sonrası alışmış geçici bir heves durumu söz konusu değil, uzunca bir süredir aklımda idi ve son zamanlarda forumlarda açtığım konularda da ciddi talebin olduğunu gördüm. Hatta benzer bir işimin de olduğunu ancak yetersiz kaldığını gördüm. Bu nedenle geçmiş deneyimlerimi de bir araya getirerek hiç olmadığı kadar nitelikli bir grup kurmaya karar verdim. Hatta bu sefer grubu 3 farklı platformda kurmaya karar verdim. Facebook kullanmayanlar için Whatapp, daha az rahatsız edilmek isteyen ve hemde muhabbet de etmek isteyenler için Discord grubunu da işin içine dahil ettim. Tabi bu karar kitleyi büyütse de 3’e böleceği anlamına da geliyor, bu nedenle Facebook’da bir gönderi paylaşıp yorum istediğinizde Whatapp ve Discord’dan da yazarsanız daha fazla kişiye erişmiş olacaksınız.

Grup Kuralları;

 1. Herhangi bir platformda paylaşılan gönderiye/mesaja yorum atılması durumunda yorum atana geri dönüş yapılması ZORUNLUDUR ve grupların ana kuraldır. “Ben yorumlaşmak amacıyla paylaşmadım” ve benzeri mazeretler kesinlikle geçerli değildir. Sadece yorum atan “dönüş istemiyorum” diye cevap yazar ise dönüş yapılmayabilir)
 2. Yorumlaşmanın amacı karşılıklı site değerlerini organik olarak güçlendirmek olduğu için 75 karakterden kısa yorumlar kural ihlali demektir ve yazılan yoruma eş uzunlukta geri dönüş yapılması gerekmektedir. Birisi sitenize 300 kelime yorum yapmış ise sizinde 300 kelime olarak dönüş yapmanız yada 150+150 2 ve daha fazla bölünmüş yorum yapmanız gerekmektedir, daha uzun olabilir ama kısa olması karşı tarafın inisiyatif bağlı olarak kabul görmeyebilir.
 3. Yapılan yorumlar ilgili konu ile alakalı olmalıdır. “Güzel paylaşımınız için teşekkürler.”, “Çok güzel bir yazı olmuş elinize sağlık” ve benzeri kalıplaşmış yorumlar yapılmamasına dikkat edilmelidir, zira bu tür yorumlar artık arama motorları tarafınca pek de organik kabul edilmiyor.
 4. Yorum yapılacak ve dönüş yapılacak sitelerin ziyaretçi yorumuna açık olması gerekmektedir. Sadece üyeler yorum yapabilir şeklinde misafir yorumlarına kapalı olan veya sosyal medya aracılığı ile bilgi toplayarak/uygulama isteğini onaylatarak yorum yapmaya imkan tanıyan siteler karşılıklı yorumlaşmada haksızlık yaratacağı için gruplarda yorum isteyemez veya geri dönüş için kullanılamaz.
 5. Farklı siyasi görüşlere sahip kullanıcıların grupta bulunacak olmasından dolayı siyasi içerik paylaşımı yapan sitelere yorum istenmesi ve geri dönüş talep edilmesinin yanı sıra siyaset ile ilgili her şey tartışmaya sebebiyet verebilecek olmasından dolayı yasaktır.
 6. Etik kuralları ihlal ettiği için hiç bir şekilde gruplarda Warez ve telif haklarını ihlal eden içerikler paylaşılmamalıdır.
 7. Yorum isterken veya karşılık talep ederken doğrudan reklama açılan linklerin veya link kısaltma servislerine ait bağlantıların paylaşılması yasaktır.
 8. Grup içerisinde herkesin birbirine saygı ve sevgi çerçevesi içerisinde yaklaşması gerekmektedir. Kırıcı, rencide edici ve aşağılayıcı kelimeler kullanılmaması ve benzer tutumlar içerisinde bulunulmaması gerekmektedir. Gruplarda siber zorbalığa yer yoktur!
 9. Grup içerisinde birbirleriyle sorun yaşayanlar sorunu kendi aralarında değil herhangi bir yönetici ile iletişime geçerek çözmeleri gerekmektedir. Herhangi bir kural ihlali veya haksızlığın söz konusu olduğunu düşünüyorsanız benimle Whatsapp veya Discord üzerinden DM yoluyla iletişime geçebileceğiniz gibi sitemdeki iletişim formundan yada e-posta adresimden de iletişime geçebilirsiniz.
 10. Gruba katılan her üye bu kuralları kabul etmiş sayılır. Kuralları ihlal eden üyeler bir kez uyarılır, ikinci kez gruptan uzaklaştırılır. Affı mümkün olmayan durumlarda kullanıcı kalıcı olarak gruptan uzak tutulur.

Tüm bunlara ek olarak Discord’da Forum konuları için yorum talebinde bulunabilir, “diğer-yardımlaşmalar” metin kanalı altında farklı konularda yıldız verme, beğenme, takip etme, abone olma..vs benzeri bir çok konuda karşılıklı yardımlaşa bilirsiniz. Ayrıca sadece Discord’da “genel-sohbet” metin kanalı altında gündemdeki konular ile ilgili sohbet edebilir, “destek” kanalı altında ise destek talebinde bulunabilirsiniz.

Grupların bağlantıları;

Facebook Grubu: https://www.facebook.com/groups/1856472024478526

Discord Grubu: https://discord.gg/fw2SzcJ

Whatsapp Grubu: Davetiye için iletişime geçin!

Webmastar Sohbet Grubu: Davetiye için iletişime geçin!

Hakkımda
Murat Dinc
Bir şeyler söyle:

43 yorum
 • Eskiden grupta oldukça aktiftik, tekrardan grubun açılmasına çok sevindim. Hepimize yararı olacağını düşünüyorum.

 • Facebook blog gruplarının ve google plus gruplarının inanılmaz bir kitlesi mevcuttu. Ama ne yazık ki çoğu kişi blog yazarlığını bırakınca herşey alt üst oldu, herkes birbirini unuttu. Selam sabah kesildi. Umarım blog yazarlığı yeniden canlanır ve Youtube ile eşit seviyeye gelir. En azından ben buna inanıyorum.

  • Son zamanlarda fark ettim ki blog yazarlığını bırakanlar kadar yeni başlayanlarda var. Bu nedenle şimdi yeni insanlar tanıma zamanı.

 • Gruptakilerin amacı birbirine yardım etmek olmalı, kurallardan çok tek önemli bir kuralı olmalı o da gruptaki her kişinin birbirine karşı yardımı ve sorumluluğu… Böyle olursa tüm bloggerlar istediği noktaya gelir ve eminim herkese yeni kapılar açılır. Bu amac sağlanırsa grubta tabiki bu gruba bende katılırım :)

  • Grubun amacına ulaşmasını ve amacından sapmamasını sağlayan kurallar, grubun ana kuralını destekliyor. Webmastar’lar Yorumlaşıyor bir Webmastar/Blogger dayanışma grubu ancak diğer gruplarla arasındaki en büyük far bu grubun tek bir amacının olması, oda karşılıklı yorumlaşmak.

 • Grubunuza bende katılmak istiyorum. Hepimiz için çok faydalı olacağına Emin’im. Hatta hemen gruba girebilirim değil mi?

 • Bloggerlar Paylaşıyor grubumuzdaki paylaşımınızdan geldim. Bloğumla ben de katılmak isterim bu gruba. Saygıya ve kaliteye dayalı dayanışmalara her zaman açığım. Selamlarımla

  • Hoş geldin, aramızda senide görmek isteriz. Yorumlaşma bloglar için çok değerli, bu nedenle kaliteli ve nezih bir grup oluşturmaya çalışıyorum.

 • Tekrar böyle bir yardımlaşma platformu oluşturulması harika olmuş umarım biran önce üye sayısı artar.

 • Merhaba. Bahsettiğiniz grubun etkili bir grup olduğunu düşünüyorum. Ben de katılmak isterim. Grubun kurallarını okudum da gayet hoş. Bizim sıkıntımız şu, sırf yorum gelsin diye yorum yapmak. Emek verilip yazılan bir paylaşımın altına gelip, okumadan yalnızca süper! yazıp bir de buna karşılık benden yorum bekleyenlere çok rastlıyorum. Kelime ve karakter sayıları kurallarıyla bu aşılabilir. Hemen katılacağım grubunuza. Teşekkürler bilgilendirdiğiniz için.

  • Ben çok karşıyım bu tür durumlara, hele ki yorum yapmak için yapanlara. Bu nedenle kesinlikle bu tür durumlar hoş karşılanmayacak. Geri dönüşler adil olmadığı sürece sıkıntı var demektir.

  • Bu tür durumları hoş karşılıyoruz :) Yeter ki art niyet sezmeyelim, hepimizin gözünden kaçan şeyler oluyor. Gönül rahatlığıyla katılabilirsiniz :)

 • Blogger lar paylaşıyor grubundan yazınızı görüm böyle bir yardımlaşma plortformu harika olmuş zamanla üye sayısının artacağını düşünüyorum

  • Böyle bir gruba çok ihtiyaç var, benimde bu grubu kurma nedenlerim arasında bu ihtiyaç ve alternatifin olmayışı var. Yakın zamanda Facebook’a reklamda vereceğim, böylece katılmak isteyenlere ulaşmış olacağız.

 • Üstad Merhaba; bende kendimi duyurayım diye geldim.
  ilk yorumlarda böyle klişe kem-küm’den fazla bir şey yazamam :)

 • Biz de kesinlikle grubunuza katılmak isteriz. Dayanışmalı bir yere benziyor bu zamanda birbirimize ihtiyacımız var.

  • Birbirimize hiç olmadığı kadar çok ihtiyacımız var, art niyet göz etmeksizin birbirimize yardım etmeye başladığımız gün hep birlikte başarıya koşmaya başladığımız gün olacaktır.

 • Yorum yapmayı bir görevmişçesine yapmak bana çok saçma geliyor. Bir ara böyle bir grupta yer aldım ancak bir hafta dayanamadan çıktım.

 • Cidden etkili bir yöntem 4 gündür gruptayım alexa ve seorank değerlerim yükseldi hit bakımından da artış sağlandı 2.günden etkisini gördüm resmen. Hocalarıma bile söyledim bu ne böyle diyerek anında bir artış yaşandı. Cidden tebrik ederim bu güzel projenizdde ben her zaman destekçinizim :)

 • Yorumlar gerçekten büyük bir motivasyon kaynağı. Yazmaya ve üretmeye devam edebilmek için bloglar arası dayanışmanın önemli olduğunu düşünüyorum.

  • Baseus’u tercih ettikten sonra çevremde kullananlarında olduğunu fark ettim ve bu konu ile diğer kullanıcılara da ulaşmış oldum. Aldığım geri bildirimlere bakılacak olur ise Baseus ürünlerinden memnun kalmayan yok, sadece daha iyi fiyata daha iyi kulaklıklar olduğunu söyleyenler oldu ancak yinede bu Baseus’un konuda bahsi geçen kulaklığının fiyat performans yakıştırmasını çürütemiyor. Tabi ki de 12$’lık kulaklıktan 50$’lık kulaklık performansı bekleyemeyiz, ancak ben bir kulaklığa daha fazla para verilmesi görüşünde değilim. Taş çatlasa 25$ verilebilir bir kulaklığa ki ben 10.78$’a alıp çok memnun kaldım.

   Kulak üstü kulaklık olarak ise Corsair H2100 7.1 Surround Wireless kulaklık kullanıyorum. Yaklaşık 4-5 yıl kadar önce Amazon Global’den garantisi olmadığı için risk alarak aldım ancak beni üzmedi ve halen sorunsuz çalışıyor. Tek beğenmediğim malzeme kalitesi oldu. Mikrofon’un sertliği zaman içinde gitti, durduk yere açılıyor, ses açma kapama zımbırtısının da dişlisi deforme oldu, artık açıp kapatmak başlı başına dert. Ayrıca kafa bandında bulunan deri de zaman içinde deforme olup döküldü. Ancak şarj ve ses kalitesinde en ufak bir sorun yok, çok kullandığım halde halen ilk gün ki performansı alabiliyorum ki bu çok iyi.

 • Webmasterlar yorumlaşıyor isimli gruplara katıldım. Seviyeli ve kaliteli yorumlaşma adına güzel bir uygulama. Murat bey beni bir forumdan özel mesaj ile davet etmişti. Forumlarda yorum dayanışması adı altında bazı çalışmalar yapıyordum. Artık uğraşmama gerek kalmadı. Bu gruplardaki arkadaşlar nitelikli ve özgün yorumlar ile internet sitemize can katıyorlar. Özelikle blogların canlı kalabilmesi adına yorumların önemli olduğunu düşünüyorum. Türkçe dilinde özgün içerik üreten ve ürettiği içeriklere nitelikli yorum alabilen webmaster sayısı oldukça az. İnsanımız teşekkür etmeyi bilmediği için forumlarda, bloglarda yorum atmayı da bilmiyor. Sosyal medya etiği konusunda insanlarımızın eğitime ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Yorumlaşma grupları için Murat Bey’e teşekkür ediyorum. iyi günler dileklerimle.

 • Bende bu grubun bir üyesi olmaktan mutluluk duyarım Yorumlarım uzun ve direk konularla ilgilidir. Memnun kalacağınızı düşünüyorum .

  • Yorum yaparken kullandığın e-posta adresine davet gönderecektim ancak gördüğüm kadarıyla aramıza çoktan katılmışsın bile :) Hoş geldin.

 • Bu gruba katılmayı çok isterim. Facebook kullanmıyorum. Herhangi bir iletişim ağı içinde olmadan yer almam mümkün olabilir mi?

  • Ne yazık ki bir iletişim ağı içerisinde bulunmadan üyeler ile iletişime geçmek mümkün olmuyor. Facebook grubunda paylaşım yaparak yada Whatsapp’da mesajlaşarak sitene yorum yapılmasını sağlayabilir ve dönüş yapabilirsin ancak aksi mümkün değil.

 • Böyle bir yardımlaşma grubunu tekrar hayata geçirmenin çok akıllıca olduğunu düşünüyorum. Dediğiniz gibi, bu tarz gruplarda karşılıklı etkileşim yaptığım gün ve haftalarda genel trafiğim hızla artıyor. Üstelik SEO için ne kadar zararlı olsa da düzenli içerik girmesem dahi bu etkileşim çok olumlu etkiler yaratıyor. “Yolumuzun Üstü” ekibi olarak biz de Facebook grubunuzda yer alacağız ve paylaşımlarınıza elimizden geldiğince destek sağlamaya çalışacağız. Google aramalarında en üst sıralarda olmanız dileğiyle. Başarılarınızın devamını dileriz.

 • Bende yorum grubuna katıldım. Açık konuşacak olursam; daha iyi bir yardımlaşma ortamı bekliyordum. Birkaç kişi hariç kimse bloguma yorum yapmadı. Ziyaret bile doğru dürüst gelmedi.
  Yorumları okuduğum zaman yorumlaşmanın iş gibi yapılmaması lazım diyen dostlar olmuş. Ben o olaya öyle bakmıyorum. Sonuç da hepimiz yazılarımızın daha çok okunmasını istiyoruz. Bunun için de SEO’ya uyum sağlamaya çalışıyoruz. Yorum da son zamanlarda gündeme gelen bir yöntem. Eğer yorum yapıp destek olacaksak bunu ciddiyetle ve devamlılıkla yapmamız lazım. Büyük bir kitlenin birbirine bağlılıkla sürekli yorumlaştığını ve ziyaret yaptığını düşündüğümde heyecanlanıyorum. Zor bir şey değil.
  İlla ki ezbere kalitesiz yorum yapılmamalı. Yorum yazıları seçilmeli ama bunları da sürekli ve ciddi hâle getirmeliyiz. Daha aktif olmalı ve destek konusunu gerekirse kendimize iş edinmeliyiz.
  Böyle bir oluşuma ön ayak olduğunuz için teşekkür ederim. Daha aktif olabilmemiz dileğiyle…

 • Böyle bir etkinlik oluşturulması bence blog yazarları için bulunmaz bir nimet denilebilir. Google ve Alexe gibi platformlarda yorumların etkinliği ne derece büyüktür tartışılmaz bile. Bu yüzden bu grubun hala aktif olarak kullanılması ve etkileşim eskisinden daha da fazla geliştirilmesi daha verimli olacaktır. Yapılan yorumların da aynı şekilde özgün olması ve basitten uzak bir şekilde yazılması da önemli. Güzel böyle etkileşimler takipteyim:)