Benim Gözümde Pokemon GO’nun Yeri
pokemon go

Benim Gözümde Pokemon GO’nun Yeri

Son zamanların en çok konuşulan mobil oyunları arasında yerini alan, hatta zirveye oturan Pokemon GO ile ilgili bir çok şey yazıldı, çizildi. Genelde oyunun sosyal anlamda felakete yol açtığı, Pokemon arayan insanların denize, göle, dereye..vs düştüğü ile ilgili haberler yapıldı. Bir çok ülkede ve özel alanda oyun yasakladı(bazı ülkelerde çıkmadan yasaklanması da ayrı bir olay aslında). Hatta araç kullanırken Pokemon GO oynayanlar yüzünden çeşitli kazalar yaşandı. En son biri arabada Pokemon Go oynarken polis helikopterinin kontrolüne yakalanmıştı, Pokemon yakalamak için yaptığı şüpheli dur kalklar nedeniyle de, saha edibi tarafından müdahaleye uğramıştı. Pokemon GO’nun neden olduğu bin bir çeşit olumsuz davranış varken olumlu yanları da var tabi ki. Bilinçli bir oyuncu olarak bunca şeyin üzerine Pokemon GO’nun yararlı bir oyun olduğunu savunabilirim!

ash pikachuBir kere oyun eve kapanan oyuncuları sosyal hayata kazandırma konusunda ciddi bir başarı vaat ediyor. Eğer bir psikolog olsaydım ve oyun bağımlısı birine yardım ediyor olsaydım Pokemon GO oynamasını dolaylı yoldan sağlamanın yolunu bulmaya çalışırdım. Zira sosyalleşme sorunu yaşayan birini tedavi etmenin en kolay yollarından biri Pokemon GO olacaktır. Zaten oyun oynamaya meyilli bir hasta olduğu için Pokemon GO oynamaya başlaması da pek zor olamayacaktır. Pokemon GO’da başarılı olmak için ise sosyalleşmek şart.

Son zamanlarda bende Pokemon GO ile oldukça haşır neşir olmuş durumdayım. Ne tekim başlayalı 1 ay olmasına rağmen, şimdiden az sayıda PokeStop’un bulunduğu bir bölgede 24. seviyeye ulaşmayı başardım. Ancak Fake GPS ve ötesi hile yöntemlerine başvuran oyuncular GYM’leri ele geçirme konusunca canımızı sıkmaya başladı. Tabi bu oyuncular şikayet üzerine oyundan kalıcı olarak uzaklaştırılıyor. Sonunda ban garantisi olan bir yola insan neden girer orasını da anlamış değilim. Şu ana kadar yaklaşık 30 oyuncuyu şikayet ettim, 2 tanesi hariç hepsi bir anda ortalıktan kayboldu. Ban mı yediler yoksa oyunumu bıraktılar orası bilinmez ancak hepsinin sonunun aynı olması ban yeme ihtimalini güçlendiriyor.

pokemon go weedle

Pokemon GO oynamak için evden dışarıya çıkmak ve sokak sokak, cadde cadde, meydan meydan..vs gezmek gerekiyor. Hal böyle olunca da Pokemon GO’ya başlayan oyuncular durduğu yerde duramıyor. Hiç bir şey yapmasanız da yumurta açmak için yürümeniz gerekiyor. 2,5 ve 10 km yürüme ile açılan yumurtalardan Pokemon çıkarmak için sabah sporuna başlayanlar bile var. Ben Pokemon GO’ye başladığımda bir hafta boyunca sabah 6:30-7:45 civarı değişken saat aralıklarında GYM’leri dolaşmaya başlamıştım. Hile’nin artması nedeniyle biraz ara verdim, ancak oyun oturduğunda ve hileciler ortadan kaydolduğunda tekrar sabah sporu niyetine 3-4 km kadar yürümeye başlayacağım.

Oyunun tek iyi yanı yürüyüş yapmakta değil. Pokemon GO sosyalleşme fırsatı tanıyor. Oyunda bulunan Sarı, Mavi ve Kırmızı takımlar GYM’leri sürekli ele geçirmeye ve elde tutmaya çalışıyor. Haliyle GYM noktalarında bir çok Pokemon GO oyuncusu bulunuyor. Burada kendi takım arkadaşlarınızı bulmanız ve birlikte hareket etmeniz gerekiyor. Ne tekim bu olay anlık ta değil. Mesela bizim “Edremit Pokemon GO sarı takım” isminde grubumuz var ve her an iletişim halindeyiz. Sürekli bulup ortak saldırılar düzenliyoruz. Aynı durum mavi takım içinde geçerli, bazen 2 grup meydanda karşı karşıya geliyoruz ve oyunun tadını çıkarıyoruz.

pokemon go pokestop

Gezmek için fırsat arıyor iseniz yine Pokemon GO oynamalısınız. Zira ihtiyacınız olan amacı Pokemon GO size veriyor. Oyunun sistemi gereği her bölgenin kendine has Pokemonları var. Deniz kenarında su Pokemon’ları çıkarken, kırsal kesimlerde çimen ve uçan Pokemon’lar çıkıyor. Bu yerine göre değişen bir kavram olduğu için tek bir şehirde avlanmak yetmiyor. Pokemon çeşitliliği için belde belde, ilçe ilçe, il il gezmek gerekiyor. Ayrıca keşfettiğime göre aktif cihaz sayısının fazla olduğu bölgelerde daha çok Pokemon çıkıyor.

Benim Pokemon GO ile ilgili olarak söyleyeceklerim bu kadar. Oyun ciddi anlamda insanları sosyalleştiriyor, yürüyüş yapmasını sağlıyor ve farklı yerler gezmesini sağlıyor. Buda insanların bedensel ve ruhsal sağlığı bakımından iyi bir durum. Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz. Bilinçli bir oyuncu için oyun risk taşımazken, bilinçsiz oyuncular yüzünden ismine leke mi sürülüyor? Bence öyle.

Hakkımda
Murat Dinc
Bir şeyler söyle:

19 yorum
 • Oyun ilk çıktığında çok iyi pazarladılar. Sizin de dediğiniz gibi, oyun yüzünden uçanlar, kaçanlar ve kaza yapanlar gündemin ilk sırasındaydı.

  Şimdi bakıyorum da, dünyada milyonlarca insana ulaşmasına rağmen hiç kaza haberleri yapılmıyor. ilk çıktığı günden, daha çok kişi oynamasına rağmen. :)

 • iPhone a geç gelmesi bende sıcak etki bırakmadı bir türlü indirmek nasip olmadı ama test edeceğim teşekkürler.

 • oyunu bende oynadım uzun süre ve oyun sayesinde cidden baya gezmiş oldum sokakları iyice gezmiş oldum

 • Bu oyun bilinçli oynandığı zaman geçekten çok farklı ve insan psikolojisine iyi geliyor.

 • Bence sokak oyunlarına dönmeli çocuklar sosyaldik biz severdik arkadaslarımızı maç kavgaları çelik çomak tartışmaları saklambaç yaralanmaları gibi zevkli oyunlarla büyümeli çocuklar. Gençler lokalllere gitmeli bilardo oynamalı halı saha maçlarına gitmeli güvercin beslemeli sevgililerine emoji göndermek yerine sahilde elini tutmalı pokemon go gibi bizi sanallastıracak şeylerden uzak durmalı şahsi fikrim budur !

 • Evden cikmaya bahane arayanlar icin bicilmis kaftan bu oyun edremitte oturuyor ailem suan somadayim burda 2 tane pokestop var gym hic yok komik fazla lwl alamadim ama disarisi -3 derecede bile pokemon aramisligim var ki taso ve kart biriktiren biri icin zor gelmiyor egleniyorum aksine ayrica ekstra kilo verdim daha fazla gezebilmek icin bisiklet aldim araba da olmaz o is

 • Bir zamanlar gündemden düşmüyordu bu oyun. Ne olduysa bu zamanlarda pek ismi duyulmuyor.

 • Pokemon GO saçma bi oyundu insanlar sırf işini gücünü bırakıp gecenin bir yarısı sokağa çıkarıyordu. Aslında insanları sokağa çıkarması iyide, aptalca bir şeyin peşinde koşturması saçmaydı.

 • Aslında üsteki bir cümlenizde anladığım kadarıyla ‘yürümeyi , spor yapmayı sağlıyor’ cümlesi mantıklı geldi ama , Pokemon GO oyunu çok bağımlılık yarattığından insanlar açısından zararlı olabileceğini düşünüyorum , bence oynanılmalı ama aşırıya kaçınılmadan bu güzel makaleniz içinde teşekkür ediyorum

  • Bu oyunun çıkışı benim için oldukça eğlenceli oldu. 15-16 yıl aradan sonra ilk okul arkadaşım ile Pokemon peşinde koşturduk, değişik Pokemonları yakalama amacı ile il dışına bile çıktık. İnsanı harekete geçiren bir oyun olduğu için bence eşsiz, zira en son çocukken dışarıda oyun oynamıştım. Farkındasınızdır artık eskisi gibi değil, çocuklar mahalle maçı yapmak yerine pes ve fifa oynamayı tercih ediyor.

 • Ah be gözümde canlandı anılar herkesin elinde telefon bir o yana balbazar bir o yana pikachu arama telaşıyla geçiyordu. izmir’de konakta bazı kişiler toplanıp bağıran kişiler bile görmüştüm pikachu vaaar diye :D

 • Pokemon GO dünyada popüler oldu ancak yaşanan olumsuz vakalardan sonra yasaklandı bence çok kişi daha etkileyebilirdi yasaklanması yerinde oldu ayrıca reklamı da iyi yapılmış bir uygulamaydı.

 • Oğlumun favori oyunudur. Geçen yaz alışveriş merkezinde bir köşeden diğerine koşarken kendilerini uzun süre keyifle izlemişliğim vardır. Aslında dediğiniz gibi hem oyuncuyu hareket etmeye zorluyor hem de diğer oyuncular ile birlikte sosyalleşmesine yardımcı oluyor. Her ne kadar faydaları olsa da yüksek SAR değerine maruz kalmaları, teknoloji bağımlılığını körüklemesi gibi olumsuz etkenlerinden dolayı bütün oyunlar için kısıtlama olması taraftarıyım. Sportif faaliyetler diğer yöntemlerin denenmesi, sosyalleşme için sosyal faaliyetlerin etkin kullanılması bence daha öncelikli eylemler.