1. Bölüm Tamam! Codex Tekrar Aktif!
Codex Tekrar Aktif!

1. Bölüm Tamam! Codex Tekrar Aktif!

2019 planlarım arasında yer alan kurumsallaşma planımın 1. bölümünü tamamlamış bulunmaktayım. Dinç Medya İnternet ve Tasarım Hizmetleri‘nin alt projesi olarak hayata geçirmek niyetiyle kolları sıvadığım Codex bir süredir yayında! Evet Codex’i yayına almak için açılış duyurusu yapmaya gerek duymadım ve bunu sitenin beta aşamasından sonraya bıraktım. Beta aşamasında İndex’lerin oturmasını ve Adsense’nin onaylanmasını beklediğim proje birkaç saate index alıp 24 saaten kısa sürede adsense tarafından onaylandı ve gerekli gördüğüm altyapı iyileştirmeleri tamamlandı. Alexa değeri bile olmayan site 3 yeni içerik ile 10 günlük beta sürecinde 1 milyon 800 bin’e kadar düştü ve haliyle düşüşe devam ediyor.

Aslında Codex yeni bir proje değil, yanlış hatırlamıyorsam 2013’lü yıllarda Volkan Akpınar’dan devralarak kişisel blog sitemin -burası- alt alan adında codex.muratdinc.com olarak yayına devam etmişti. codex.muratdinc.com’a geçerek yenilenen ve güçlenen proje codex.dincmedya.com.tr‘a geçerek profesyonelleşti. İlk etapta kişisel bir kod bankası niteliğinde olan proje Codex, Dinç Medya ile buluşmasının ardından misyonunu güçlendirerek vizyonunu genişletti.

Codex Eski ve Yeni Logo
codex acildi

Codex’in Misyon ve Vizyonu

Peki nedir bu Codex‘in misyonu ve vizyonu diyecek olursanız amacının basit olmasına nazaran hedefinin büyük olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Codex bünyesinde bulundurduğu nitelikli içerikler ile yazılımcılara ve yazılım öğrenmek isteyenlere yol gösteriyor. Bünyesinde bulundurduğu kod parçaları ile basit işlemlerin websitelere uygulanmasını kolaylaştırıyor. WordPress odaklı olarak kodlama içerikli anlatımların bulunduğu Codex’de ağırlıklı olarak HTML ve CSS‘in yanı sıra JS ve PHP kodları ve bunlara bağlı kütüphanelerin çeşitli içerikleri bulunuyor.

Türkçe içerikli kaynağın azlığından dolayı sıkıntı yaşayanlar için Türkçe içerikli kaynak oluşturmayı kendisine vizyon edinen Codex, aynı zamanda kendi işini kendi görmek isteyenlerin de sorularını ücretsiz olarak cevaplayarak sorun çözmek ve yol göstermek niyetinde. Dinç Medya ve Codex kullanıcılarından gelen sorulara zaman zaman doğrudan cevap veriyor, zaman zaman ise soruya cevap niteliğinde içerikler hazırlayarak cevap veriyor

2. Bölüm ne? Sırada ne var?

Codex’den sonra sıra Dinç Medya‘da ancak henüz Dinç Medya tarafında tamamlanmayı bekleyen oldukça çok iş var ve üstesinden gelmem oldukça uzun süreceğe benziyor. Bu nedenle bir tarih vermek benim için çok zor, gönül istiyor ki 20 Şubat’a yetiştirip doğum günümde Dinç Medya’nın açılışını yapayım, ancak bu pek mümkün görünmüyor. Çok çalışıp 20 Şubat’a yetiştirebileceğime kendimi dahi inandıramıyorum.

Dinç Medya’nın açılışından sonra ise 3. 4. 5. ve 6. aşamalar var, ancak bunlar şimdilik bende saklı kalsın. Uzun vadeli planlarımı paylaşmayı pek sevmiyorum çünkü hayat uzun vadeli planlar için çok hızlı akıp geçiyor ve her şey bir anda değişebiliyor. Belkide 3. bölümden sonra yol haritamı tekrar değiştirmem gerekir, bilemem.

Dinç Medya İnternet ve Tasarım Hizmetleri ile ise webtasarım ve hizmetlerini fabrikalaştırmayı planlayan özgün düşüncelerim var ve bunları projeye uyguluyorum. Bu nedenle proje içeriğini de şimdilik paylaşmak istemiyorum ancak blog kısmından rahatlıkla bahsedebilirim. Özetle Dinç Medya için yazdığım metin şu şekilde “Sunacağımız eşsiz WordPress ve E-Ticaret hizmetleri ile tüm ihtiyaçlarınızı DİNÇ Medya Online İşlemler vasıtasıyla karşılayabileceksiniz. Ayrıca Blog aracılığıyla WordPress eklenti ve temaları, SEO, Facebook ve araçları, Google ve servisleri, Twitter ve Instagram ile ilgili olarak hazırladığımız yararlı makalelerden faydalanabileceksiniz”

dinc medya internet ve tasarim hizmetleri mockup

Her ne kadar Dinç Medya hizmet satan bir kuruluş olsa da bilgiyi kendine sağlamak gibi bir misyonu yok. Bilgi paylaştıkça güzelleşir ve çoğalır bana daha çok yakışan bir vizyon olduğu için projemde de bu görüşten vazgeçmiyorum ve yaptığım işi öğretmekten çekinmiyorum. Yani Dinç Medya bir şeyi yapmak isteyenlere nasıl yapacağını öğreten, vakti olmayan veya işi profesyoneline bırakmak isteyenlere ise hizmet satan bir kuruluş olacak. Böylece potansiyel rakiplerimiz de işi bizden öğrenebilir ve kazanç elde etmek için kullandıkları bilgiyi paylaşıyoruz diye kızabilir ;)

Hadi sende ekibe katıl!

Her ne kadar henüz Dinç Medya tam olarak faaliyete geçmemiş olsa da ekibe katılmak için zaman kaybetmeden başvurabilirsiniz. info@dincmedya.com.tr adresine cv ile birlikte e-posta göndermeniz yeterli olacaktır, gerisi kendiliğinden gelişir.

Hakkımda
Murat Dinc
Bir şeyler söyle:

22 yorum
 • Cidden sizin gibi insanların böyle bilgi alışverisi yapmasına hayranım hiç bir amaç gütmeden hiç bir para kazanalım gayesi olmadan bunları paylaşmak cidden büyük bir davranış. Şahsen ben görüyorum 2 satır kod yazıp 500TL’ye satanları bunları şahsen ben esefle kınıyorum buradan…

  • Öncelikle güzel düşüncelerini bizimle paylaştığın için teşekkürler. Yaşamanın bir maliyeti var ve bu nedenle bizim de aslında amacımız tabi ki kar elde etmek, ancak aç gözlü olmadığım/olmadığımız için hiç bir zaman bildiğimizi kendimize saklamıyoruz. İşini iyi yapanlar her zaman zaten kazanır.

 • Sitenizi başladığından beri takip ediyorum. İçerikleriniz hem anlaşılır hem de kullanışlı. Ben özellikle kullanmış olduğunuz donanımlar ile ilgili paylaşımlarınızı beğeniyorum. Codex projenizde CSS ile başlayan maceranızın devamını bekliyorum. Özellikle CSS ile ilgili spesifik paylaşımlarınız oldukça faydalı. Bir çok kaynakta 2 satır ile geçiştirilen konuları siz detaylı olarak örneklerle anlatmışsınız. Meslek liselerinde bilişim teknolojileri alanında eğitimleri alan öğrenciler için referans sayılabilecek bir çalışma. 2. 3. ve 4. kısımlarını da bekliyoruz.

  • Hem burada hemde Codex’de yazdığım yazılara yorum yaparak katkıda bulunduğun için teşekkürler. Her ne kadar bu işin okulunu okumamış olsam yada bir eğitimci olmasam da kalben inandığım için doğru yolda olduğumu düşünüyorum. Ürettiğim ve üreteceğimiz içerikler ile benim gibi bu işi internet üzerinden öğrenmeye çalışanlara yol göstermek niyetindeyim, zira ben oldukça zor şartlar altında öğrendim ve öğrenmeye devam ediyorum. Bu arada benimde amacım 2013-2014’lü yıllarda Codex’de 2 satır kod yazıp geçmekti ancak beceremedim, bir anda kendimi derinlemesine anlatımlar yazarken buldum.

 • 5 yılı geçti diye tahmin ediyorum. Askerlik harici dışında sürekli iç içeydik. İletişim bağımız kopmamıştı.Eskilerden zaten CODEX’i bilmeyen yoktur. Varsa da çok şey kaybetmiştir. Yeniden aramıza katılıp e-ticaret işi yapacağın için mutlu oldum Murat ağabey. Uzun yıllar güzel projeler yaptın, hatta bir iki proje de bana da yer verdin. Umarım CODEX daha da gelişir ve yeni kurmuş olduğun şirket en güzel yerde olur. Takipteyiz

  • Evet, oldukça uzun bir zamandır iletişim halindeyiz ve benim koparmaya da niyetim yok. Askerlik araya girince ve kişisel Facebook hesabımı kapatınca bir kopukluk oldu ancak bunu yakın zamanda aştık. Ben daha çok E-ticaret işine değil de hizmetlerine giriş yapıyorum diyebiliriz. Zira bir üründen ziyada hizmet söz konusu olacak. Güzel temennilerin için teşekkür ederim.

 • Codex ve sizi henüz yeni tanıdım. Ama sizden öğrendiğim çok şey var. Bilmediğim o kadar çok şey varmış ki Codex sayesinde öğreniyorum. Anlatımınız o kadar sade ve anlaşılır ki benim gibi kod bilmeyen birisi bile rahatlıkla anlayabiliyor. Yardımlarınız tavsiyeleriniz benim için çok önemli ve değerli. Codex’in ardından Dinç Medya için yapmak istediklerinizi umarım doğum gününüz olan 20 Şubat’a kadar tamamlar ve açılışını gerçekleştirirsiniz. Bu arada doğum gününüz şimdiden kutlu olsun.

  • Benim en büyüm motivasyon kaynağım sizlerden gelen yorumlar. Faydalı olabilmek çok güze bir şey, her zaman daha fazla nasıl fayda sağlayabilirim diye düşünmeye devam ediyorum. Doğum günümü kutladığınız için teşekkürler. Ne yazık ki 20 Şubat’a yetişmesi artık imkansız, bu yazıyı bile planlanan dan 5 gün sonra yayına alabildim.

 • En ufak ihtiyaçlarımda bile ihtiyaçlarımı fazlasıyla gören codex sitenizi çok takip ediyorum, takip etmesem bile o beni buluyor zaten :) Bazen işler çığırından çıkabiliyor kod yazarken kafa karışabiliyor basit anlatım ile sizden bulabiliyorum rahatlıkla ve bu çok rahatlatıyor beni hayat kurtarıyor resmen. Bilmediklerimide burada bulabiliyorum o daha güzel yeni bilgi öğrenmek beni aşırı mutlu ediyor. Yardımlaşmayı çok seven birisiyim bende böyle şeyler insanı çok mutlu ediyor. Projenizin devamını dilerim.

 • insanların tecrübelerini paylaşması çok güzel. tecrübelerden faydalanmamak bu dünyadaki en büyük ahmaklık ve hemen hemen her insan bu hataya düşüyor. deneyimlenen ve paylaşılan uygulamalar daha faydalı oluyor kanımca. paylaşımlarınızı bir proje üzerinden yürütseniz daha faydalı olur diye düşünüyorum. örneğin e-ticaret sitesi yapıyoruz şeklinde başlayıp tasarım, kodlama,yayınlama, hata arama, ssl sertifika, sanal pos ekleme, şeklinde işlem adımlarını kodları ile birlikte paylaşıp bir içerik oluşturursanız bir çok webmaster adayı için de kılavuz niteliğinde olacaktır.

 • Codex projesi heyecanla ve merakla takip edeceğim bir proje. Paylaşılan bilgiler, anlatılanlar ve yapılan uygulamalar gerçekten bu bilgiler bizlere hiç bir beklenti olmadan paylaşmanız büyük bir başarıdır. İnsanlar artık her şeyi bir şey karşılığı sunarken sizin bu bilgileri bizlere hiç bir karşılık beklemeden sunmanız sizin zaten ne kadar üst seviyelere ulaştığınızı göstermekte. Bu yüzden codex projesini kesinlikle takip edeceğim. Her geçen gün yeni ne bilgi var merakı ile sitenizi ziyaret edeceğim. Sizleri tebrik edere başarılarınızın devamını dilerim. Umarım bu projenizde istediğiniz ve hedeflediğiniz başarıları elde edersiniz. Benim bu konuda hiç şüphem yok kesinlikle çok yukarılarda tutulması gereken bir proje ve bilgi arşivi.

 • Böyle bir kaynağa ihtiyaç vardı. Türkçe olması öncelikle önemli bir tercih sebebi olacaktır. Her yerde bu tip hizmetler para ile yüksek ücretlere yapılırken, bu şekilde bir atılım yapmanız gerçekten takdire değer. Umarım istikrarı ve kalıcılığı sağlarsınız.

 • Hayırlı olsun diyelim o zaman :) Bu arada sitenizin tasarımına bayıldım.

 • sizinle yeni tanışıyoruz..kod yazmak ilgi çekici gerçekten…bundan sonra sıkı bir takiple bakalım neler öğreneceğim sizden

 • Hayırlı Olsun bakalım umarım faydalı olur.Birkaç gün içerisinde mail atarım büyük ihtimalle.

 • Hayatı kodlayan insanları seviyorum kodlayarak yaşayan kod bilgilerini öldürmeyen kardeşim teşekkür ederim.

 • Merhabalar. Öncelikle belirtmek isterim ki Codex’i gezdim ve öyle yorum yapmak istedim. Sizlere verdiğiniz değerli bilgilerden ve bize ayırdığınız vakitten dolayı teşekkür ederim. Codex’in eski halini bilmiyorum ama şu an ki hali gayet güzel. Özellikle çok kısa zamanda Adsense onayı almış olmanız ve Alexa değerleri gelecekte güzel işlerin çıkacağına ayna olmuş sanki… Sizi ve Codex’i takip ediyor olacağım. Tekrardan teşekkürler.

  • Çok teşekkürler. Adsense reklamlarını öylesine ekledim desem yeridir, ayrıca Adsense onayının da bulunmasını istedim ve be kadar sürede onay alacağını merak ettim. Yakın zamanda Adsense reklamlarını kaldıracağım ancak şimdilik yerine ne ekleyeceğimi bulamadım. Büyük ihtimal bir Lösev bağışçısı olarak LÖSEV’e bağış yapılmasını sağlayacak bir şeyler ekleyeceğim.

 • Merhabalar, ben bende bir blog sahibiyim ve onu geliştirmek için elimden geleni yapmaya çalışıyorum. Web sitemi sizin gibi sitelerden öğrendiklerimle kurdum ve geliştirmeye çalışıyorum. İyiki paylaşıyorsunuz bildiklerinizi.